Niewiele osób pamięta kultową już dziś Franię, nad którą panie spędzały godziny robiąc pranie. Współczesne pralki zadziwiają swoją wielofunkcyjnością oraz wyglądem. Przede wszystkim dzisiejsze urządzenia są przyjazne dla środowiska, zużywają mniej energii elektrycznej oraz wody. Nade wszystko oszczędzają czas osób korzystających z urządzenia, co w dzisiejszych czasach jest koniecznością. Oferta sklepów jest bardzo bogata, konkurujące firmy ciągle wprowadzają nowe technologie, mające na celu podniesienie komfortu użytkowania.

Który model wybrać?
Ranking pralek niezmiennie wygrywa firma Míele, której produkty stanowią połączenie najnowocześniejszej technologii i wzornictwa. Nowe pralki z serii W 6000 są w stanie pomieścić nawet 7 kilogramów prania. Największą zaletą pralek tej firmy jest opatentowany przez nią bęben o strukturze plastra miodu. To rozwiązanie wpływa na efektywność prania, minimalizując zniszczenie odzieży. Dużym atutem jest sposób odwirowywania, ponieważ tkanina nie wchodzi w perforacje, co znacznie redukuje zagniecenia. Pralki firmy Míele są niezwykle oszczędne, zużywają do 67% mniej energii elektrycznej. Diodowe oświetlenie bębna sprawia, że żadna sztuka wypranej bielizny nie zostanie przeoczona podczas wyładunku. Dużą wygodą jest samoczyszczący się pojemnik na detergent (AutoClean). Model LiquidWash został wyposażony w pojemnik automatycznie dozujący płyn do prania, co w efekcie może daje 30% redukcję środka piorącego. Niekwestionowaną zaletą tych urządzeń jest wytrzymałość. Ergonomiczny wsad ułatwia codzienną eksploatację. Ich największą i chyba jedyną wadą jest wysoka cena jak na polskie warunki.
Ciekawą propozycję stworzyła też firma LG, która posiada w swojej ofercie nowoczesne pralki parowe. Ich ogromną zaletą jest niski poziom hałasu, wynosi zaledwie 54dB. Urządzenia posiadają dodatkowo system tłumienia drgań, dzięki czemu ich praca jest niezwykle cicha. Ma to duże znaczenie, jeżeli korzystasz z nocnej funkcji eco, która trwa długo, ale zużywa niewiele energii. Cichy tryb pracy nie przeszkadza domownikom w innych obowiązkach. Model F1443KDS7 pomieści nawet 11 kilogramów ubrań, dzięki czemu można prać rzadziej, tyle, że większą ilość odzieży. Przydatną funkcją jest zastosowanie generatora pary, który w niespełna pół godziny usuwa alergeny, nieprzyjemne zapachy i bakterie. Takie rozwiązanie pozwala odświeżyć ubrania, które nie wymagają prania. System ten pomaga w ochronie tkanin i nie wypłukuje kolorów.
Dużą popularnością cieszą się także pralki marki Siemens. Produkty tej firmy wiąże hasło EkoPlus, zakładające redukcję poboru prądu, wody oraz środków piorących. System VarioExpert zdecydowania skraca czas prania, zaś funkcja Ecoekspert zasadniczo zmniejsza pobór energii.
Firma Beco posiada w swojej ofercie model WMB 81044 LA o klasie A+++. Urządzenie jest zaopatrzone w automatyczną kontrolę zużycia wody oraz super krótki 14 – minutowy program do prania. Opcja ta może być przydatna dla osób niezwykle zabieganych.
Natomiast koncern Samsung zastosował program Eco Bubble, który zwyczajnie miesza powietrze z wodą i środkiem piorącym, tworząc w ten sposób bąbelki. Te zaś podobno 40 - krotnie szybciej rozpuszczają zabrudzenia.

Podobne innowacje wprowadziła niezmiennie popularna w Polsce firma Whirpool, Bosh, Groneje, Hoover, AEG czy Electrolux. Najnowsze urządzenia tych koncernów różnią się konkretnymi rozwiązaniami, jednak wszystkie są niezwykle ekologiczne. Standardem staje się oszczędność energii, wody i środków piorących. Jedne firmy proponują bardzo szybkie programy piorące inne długie, lecz niezwykle oszczędzające energię. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników. Rodzina wielodzietna lub wielopokoleniowa doceni dużą pojemność pralki. Single będą raczej poszukiwać urządzenia, które oszczędzi wodę i proszek przy połowie załadunku.