Podobno każda z nas posiada szósty zmysł, nazywany intuicją. To typowo kobieca cecha. Dzięki niej kobiety nie tylko łatwiej podejmują decyzję, ale również rozpoznają niebezpieczeństwo, na które z racji swojej płci, są szczególnie narażone. Czy zatem kobieca intuicja może nam pomóc wyjść z opresji?

Z okazji organizowanego kursu samoobrony dla kobiet pod nazwą OBROŃ SIĘ SAMA!, poproszono kilka uczestniczących w nim celebrytek o zdefiniowanie potencjalnego napastnika, który mógłby wyrządzić krzywdę kobiecie. Według Olgi Borys czujność wzbudza łysy mężczyzna, o masywnej budowie ciała, dodatkowo posiadający tatuaże. Jak dodała Edyta Herbuś, „nawet wyjątkowo przystojny, czarujący i na pozór szarmancki mężczyzna może zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie”. Dlatego tak istotny jest zdrowy rozsądek, umiejętność obserwacji zachowań, a także zaufanie do swojej kobiecej intuicji. 

Zadziwiające jest jak wiele z odnotowanych przez policję napaści na kobiety dokonuje mężczyzna, który jest jej znany. Często alkohol czy też uśpiona czujność potrafi w dużym stopniu narazić kobietę na niebezpieczeństwo. Jedynie szybka reakcja i umiejętność obrony może wybawić z opresji. „Kobieta, mimo swojej delikatności, ma tak długo szansę obrony przed atakiem, dopóki wierzy w swoje możliwości. W chwili gdy traci nadzieję – automatycznie się poddaje” - uważa Maciej Grubski – siedmiokrotny mistrz świata w karate i trener kursu OBROŃ SIĘ SAMA!.

Okazuje się, że nawet najbardziej drobna, niewysportowana kobieta potrafi obronić się przed niespodziewanym atakiem silniejszego mężczyzny. Popularny aktor, a także medalista mistrzostw Europy w karate - Robert Moskwa, postanowił udowodnić kobietom, że mają w sobie spryt, siłę i odwagę aby móc obronić się same - „Kształtujemy świadomość zagrożeń, uczymy taktycznych rozwiązań, psychologicznych aspektów ataku i obrony oraz manualnych technik odparcia napastnika. Udowadniamy, że do tego nie jest potrzebna ani siła, ani szybkość, czy też lata praktyki. Dlatego na kursy OBROŃ SIĘ SAMA! zapisują się zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety”.

Gwiazdy o kursie
Akcja OBROŃ SIĘ SAMA! to idea kobiety świadomej swoich możliwości obrony w sytuacji zagrożenia. Do udziału w pokazowym seminarium zostały zaproszone sławne kobiety, znane ze szklanego ekranu. Biorąc czynny udział w kursie, zdobyły praktyczne umiejętności obrony przed atakiem silniejszego napastnika. Uczestniczące w kursie gwiazdy nauczyły się kilku podstawowych trików wykorzystujących przedmioty, które często można znaleźć w damskiej torebce oraz chwytów, które jest w stanie wykonać każda kobieta.
„Takie akcje są bardzo potrzebne. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że zagrożenie jest realne, a napaści nie są jedynie elementem kina akcji. Poprzez taki kurs uczymy się nie tylko obrony, ale przede wszystkim możliwości uniknięcia ataku. Dostrzegłam w jak wielu sytuacjach same nieświadomie narażamy się na zagrożenie i zrozumiałam, że przezorność to pierwszy i najważniejszy element naszego bezpieczeństwa”.- podsumowuje Bożena Stachura.
Panie, które dotychczas nie miały pojęcia co zrobić w trudnej sytuacji wspólnie zadeklarowały, że są już świadome swoich szans obrony. Wykazując duży entuzjazm oraz zaangażowanie w akcję podkreśliły, że każda kobieta powinna odbyć takie szkolenie wyłącznie dla samej siebie, by wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa. „Szczerze mówiąc, najwięcej wyniosłam z części teoretycznej. Dzięki niej mogłam sobie uzmysłowić, że naprawdę mimo słabości fizycznej mamy realne szanse obrony” - zauważyła Olga Borys. „Bardzo żałuję, że nie ma tu mojej córki. Niestety to ona najczęściej porusza się środkami komunikacji miejskiej, wraca wieczorem lub nocą sama, więc jest narażona na największe niebezpieczeństwo” - dodała Elżbieta Jędrzejewska. 


OBROŃ SIĘ SAMA! To cykl kursów dla wszystkich kobiet, bez względu na wiek chcących zwiększyć swoją pewność siebie i bezpieczeństwo w nieprzewidzianych sytuacjach. Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji, zapraszamy wszystkie Panie na kolejne zajęcia, rozpoczynające się już w marcu, w wielu miastach w całej Polsce. Więcej informacji szukajcie na www.obronsiesama.pl.
Partnerem strategicznym akcji jest firma ASA – wytwórca preparatu Artresan wspomagającego sprawność i dobrą kondycję stawów