Na świecie istnieje mnóstwo muzeów, które nie mają nic wspólnego z klasycznymi przybytkami sztuki, jak chociażby Muzeum Latawców, Muzeum Neonów, czy Muzeum Żab. Nic więc dziwnego, że i buty, które dla wielu kobiet są wytworem najwyższej sztuki, doczekały się swojego zbioru. Nie jest to jednak zbiór typowy, bo wirtualny, a przedstawiane tam modele przyprawią o zawrót głowy nawet największe fashion victims, które myślały, że o modzie wiedzą już wszystko. 

Mowa o Wirtualnym Muzeum Butów, którego założeniem jest nie tylko zaprezentowanie realnych, ekskluzywnych modeli, ale i zdjęć, na których są rzeczy stylizowane na buty. Przykładem może być fotografia, na której widać nagą kobiecą stopę pokrytą płynną czekoladą. Czekolada wąskim strumieniem spływa na ziemię z uniesionej pięty, tworząc tym samym złudzenie szpilki. Takich dziwactw jest tam o wiele, wiele więcej. Ale żeby się w tym wszystkim nie pogubić, projektanci strony proponują podział zbioru na wiele rozsądnych grup, z których każda ma jeszcze kilka „pokoi”. A w takim pokoju znajdują się miniatury wszystkich propozycji pasujących do wybranej kategorii i wystarczy kliknąć na dowolną, by zobaczyć zdjęcie w całej okazałości. Na stronie poszczególnych obiektów można dodatkowo pod obrazkiem znaleźć inne ujęcia tego samego modelu, wideo z jego udziałem lub niekiedy tekst przedstawiający historię buta. I tak oto możemy oglądać m. in. obuwie z takich kategorii jak tworzywo, styl, projektant, czy typ buta.

Jak powstała ta oryginalna witryna? Niejaka Lisa Snook, ogromna fanka butów, w 2004 roku zaczęła szukać osób w jakikolwiek sposób związanych z nietypowym obuwiem- fotografów, projektantów i wydawców czasopism. Sama nie spodziewała się, że jej poczta w krótkim czasie zostanie dosłownie zalana tysiącami propozycji od osób chcących z nią współpracować. Wtedy poprosiła o pomoc dwóch programistów i razem stworzyli Wirtualne Muzeum Butów. Dzisiaj jest tam zamieszczonych tyle niewiarygodnych „modeli obuwia”, że można spędzić całe godziny na ich oglądaniu. Polecam!

http://www.virtualshoemuseum.com