Woda jest głównym składnikiem naszego ciała bez którego ewidentnie obyć się nie da. Człowiek nie jest w stanie przeżyć tygodnia bez wody. W okresie letnim większe spożywanie wody jest szczególne ważne gdyż pod wpływem upałów woda naturalnie wyparowuje z naszego ciała wraz z ważnymi mikroelementami.

Dzienne spożycie wody przez osobę dorosłą powinno być nie mniejsze niż 1,5l. W Polsce konsumpcja wody butelkowej wzrasta z roku na rok, ale wciąż jeszcze jest daleka od poziomu w krajach zachodnich. Według raportu firmy Zenith International Ltd. Polacy wypijają około 76,5 l na głowę rocznie, podczas gdy nasi Niemieccy sąsiedzi – 139 litrów, Austriacy natomiast 82,4l. Niemal co miesiąc na naszym rynku pojawiają się nowe produkty, jak więc wybrać ten dla nas najlepszy? Woda wodzie nie równa i każda może spełniać inne funkcje w naszym organizmie wspomagając go lub mu szkodzić.

W każdym niemal sklepie znaleźć możemy wody niskozmineralizowane, które posiadają niewielką ilość soli mineralnych, mają lepszy smak od zwykłej wody i mogą dobrze służyć zaspokajaniu pragnienia. Składniki mineralne znajdujące się w wodzie butelkowej pełnią bardzo ważną rolę w procesach metabolicznych, a ich niedobory powodować mogą różne choroby i dolegliwości. Braki minerałów w organizmie najlepiej uzupełniać przez picie wód mineralnych w których stężenie minerałów jest duże. Wody mineralne pełnią ważną funkcję profilaktyczno-zdrowotną. Osobną kategorią są wody lecznicze w których stężenie minerałów jest jeszcze większe. Ich działanie lecznicze potwierdzone jest długotrwałymi obserwacjami i badaniami klinicznymi, dlatego też mogą one być stosowane tylko według wskazań lekarza.

Wybierając wodę mineralną powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na obecność wapnia i magnezu. Magnez i wapń to najcenniejsze biopierwiastki których obecność powinniśmy szukać w butelkowej wodzie. Szacuje się że w typowej diecie przeciętnego Polaka brakuje 1/3 tych bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu biopierwiastków. Magnez bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych, z kolei wapń jest podstawowym składnikiem kości i zębów. Wpływa również korzystnie na przemianę materii i jest niezbędny do utrzymania normalnej czynności serca i prawidłowej aktywności układu mięśniowo-nerwowego