Każdego dnia nasza skóra poddawana jest szkodliwemu działaniu różnych czynników zewnętrznych płynących ze środowiska. W przeciwieństwie do całego ciała najbardziej narażona jest skóra naszej twarzy. Wpływ na nią mają zanieczyszczenia środowiska, warunki klimatyczne: wiatr, słońce i chłód. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o nią każdego dnia, by zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu. 
Co rano powinnaś dokładnie smarować twarz kremem. Natomiast przy rozszerzonych naczynkach idealną ochronę stanowi makijaż. Jeśli nie jesteś zwolenniczką malowania się, powinnaś chociaż zdecydować się na lekki podkład pod makijaż.

Jak zabezpieczyć skórę przed wiatrem i chłodem? Zimą powinnaś używać krem na dzień specjalnie chroniący przed chłodem, gdy dni są zimniejsze i bardziej wietrzne powinien to być tłustszy krem. Na tej samej zasadzie co tłusty krem działa podkład pod makijaż, a zwłaszcza fluid. 
Zimą, a także latem silny wiatr bardzo mocno wysusza skórę. Dlatego też powinnaś nanosić na twarz, zwłaszcza na policzki i nos nieco więcej kremu niż zwykle. 
Gdy spędziłaś więcej czasu na świeżym powietrzu zastosuj maseczkę nawilżającą lub regenerującą. Musisz jednak pamiętać o tym, by po dłuższym pobycie na świeżym powietrzu nie złuszczać naskórka. Wtedy peeling jest dodatkowym obciążeniem dla skóry, która już jest podrażniona przez wiatr i chłód.

W przypadku promieni słonecznych, ogromną rolę w ochronie skóry stanowią kremy z filtrem. Szczególnie, gdy należysz do osób wrażliwych na słońce powinnaś nałożyć na zwykły krem na dzień, dodatkową warstwę kremu z filtrem. W przypadku, gdy nie jesteś wrażliwa na promieniowanie słoneczne wystarczy, że posmarujesz twarz zwykłym kremem na dzień. 
Podczas opalania nie powinnaś używać perfum, wód toaletowych ani kolońskich. Może to spowodować, że w skutek opalania w tych właśnie miejscach wystąpią brązowe plamy, które pozostaną na twoim ciele przez długi czas, a nawet na zawsze. Podobne działanie ma sok z owoców cytrusowych, który również pozostawia brązowe plamy, dlatego też nie powinnaś obierać pomarańczy ani mandarynek w palącym słońcu