Co roku w listopadzie rozstrzygany jest prestiżowy konkurs „Car of the Year”. Podobnie i w tym roku, już za parę dni dowiemy się jaki samochód zyska ten tytuł. W tym roku w ścisłym finale znaleźli się Opel Astra, VW Polo, Skoda Yeti, Citroen C3 Picasso, Toyota iQ, Mercedes E, Peugeot 3008. Trzeba przyznać, że to grono jest bardzo zróżnicowane. Wygrywają najczęściej samochody kompaktowe. A te typu Ferrari raczej nie mają szans, gdyż produkcja samochodu roku musi przewyższyć 5 tys. sztuk.

Kandydat do zwycięstwa musi pojawić się na rynku rok przed rozpoczęciem głosowania. Marka musi być też rozpowszechniona na co najmniej 5 rynkach europejskich. Samochód roku jest tytułem, który potwierdza, że jest to udany model, niektóre z nich zyskują także ogromny sukces i prestiż co przekłada się na sprzedaż. Przykładowym samochodem roku, który na pewno stał się bardzo popularny był Ford Focus, który tytuł otrzymał w 1998r. Nie wspominając już o słynnym Volkswagenie Golfie, który otrzymał miano samochodu roku 1991r. Najczęściej wygrywał Fiat, bo aż 9 razy, zaraz za nim Renault 6 razy. Samochodem roku 2009 r. został Opel Insignia, a w 2008 r. Fiat 500.

Samochód roku wybiera jury, które składa się z dziennikarzy. W jego gronie znajduje się 59 dziennikarzy z 23 krajów Europy. Z jednego kraju może być, aż 6 głosujących. Zależy to od ilości kupowanych pojazdów w danym kraju. Polskę reprezentuję 2 jurorów. Wybory są jawne, równe i bezpośrednie. Na stronie internetowej każdy może sprawdzić jak głosował dany juror. Wygrywają oczywiście takie samochody, które zdobędą najwięcej głosów. Na pewno taki tytuł pomaga w rynkowej karierze samochodu. O takim samochodzie piszę prasa fachowa, zamieszczona jest w reklamach. Jest dość prestiżowa nagroda, więc producenci lubią się nią chwalić. Konkurs organizują czasopisma motoryzacyjne np. „Autokar”, „Stern”. Konkurs COTY jest konkursem europejskim. Jednak wybierany jest także międzynarodowy, czy zielony samochód roku. Jest także edycja amerykańska, japońska. Który z wymienionych wcześniej samochodów zdobędzie tytuł w tym roku okaże się już niedługo.