Jako cellulit określa się guzkowate zgrubienia i zagłębienia na udach i pośladkach. Przypomina swoim wyglądem pomarańczową skórkę. Cellulit spowodowany jest odkładaniem się większej niż zwykle ilości tłuszczu w podskórnej tkance tłuszczowej. Dla kobiet szczególne znaczenie, oprócz pożywienia, mają także żeńskie hormony płciowe – czyli estrogeny. 
Zauważyłaś u siebie objawy pomarańczowej skórki? Chcesz ją jak najszybciej zlikwidować? Nie martw się, ponieważ istnieje kilka sposobów i środków, które pozwolą na zredukowanie cellulitu. Niestety będzie to wymagało wyrzeczeń, poświęcenia i czasu - głowa do góry, nie będzie tak źle. 
Pierwszą zasadą w walce z objawami cellulitu jest dostarczenie organizmowi dużej ilości płynów, ponieważ wypłukują one z organizmu złogi zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Najlepszymi napojami będą: woda mineralna lub rozcieńczone wodą owocowe soki – minimum 1,5 – 2 litrów dziennie.

Bardzo ważne w walce z cellulitem jest ujędrnianie i odpowiednie ukrwienie skóry. Odpowiednio ukrwione ciało jest tylko wtedy, gdy regularnie je szczotkujesz, masujesz i bierzesz natrysk. Najlepsza do takiego zabiegu będzie miękka i sprężysta szczotka do ciała. Za jej pomocą dokładnie wymasuj suchą skórę nóg, zaczynając od stóp a na biodrach kończąc. Zabieg ten zakończ koniecznie prysznicem. 
Jeśli chcesz mieć jędrniejszą i gładszą skórę, zaopatrz się w rękawicę do masażu, olejki eteryczne takie jak: pomarańczowy, rozmarynowy lub cytrynowy oraz w morską sól. Olejki wlewaj do kąpieli, a sól wsyp na rękawicę do masażu i weź prysznic. Masuj ciało okrężnymi ruchami od dołu w kierunku serca.

Na rynku istnieje także wiele kosmetyków pozwalających zapobiegać i likwidować cellulit. Wbrew pozorom mogą one naprawdę wiele zdziałać. Mimo, iż nie spalają tłuszczu, a efektu wygładzenia skóry nie widać z dnia na dzień, to znacznie ułatwiają ten proces poprzez pobudzenie krążenia i zablokowanie receptorów w komórkach tłuszczowych. Przy regularnym, energicznym wcieraniu preparatów, rezultaty zobaczysz już po 3 tygodniach. Bardzo ważne przy wyborze kosmetyków przeznaczonych do walki z pomarańczową skórką jest to, że powinny one zawierać w swoim składzie ekstrat z bluszczu, alg, czarnego bzu, miłorzębu, skrzypu polnego oraz kofeiny, wyciąg z liści herbaty lub wyciąg z zielonej kawy.

Niestety kremy i inne środki nie zastąpią ćwiczeń. Zatem staraj się pozostać sprawna fizycznie i znajdź dla siebie taką dyscyplinę, którą będziesz trenować chętnie i regularnie. Możesz wybrać się na rolki lub zainwestuj w skakankę i wykonuj 50 skoków dziennie. Dobrym sposobem są szybie marsze trzy razy w tygodniu, oprócz tego rower, basen, a w połączeniu przyjemnego z pożytecznym może kurs salsy z koleżanką. Pamiętaj, że największym sprzymierzeńcem cellulitu jest tryb siedzący. 
Połącz to wszystko z dużą ilością snu, pełnowartościowym pożywieniem oraz ograniczeniem spożycia kawy, alkoholu i paleniem papierosów, a na pewno wygrasz walkę z cellulitem