Dwie wystawy dla miłośników fotografii. Zobaczcie sami!

„W 12 Dni Dookoła Chin” i „Tropem Zaćmień Słońca” to 2 wystawy fotograficzne, które od piątku, 18.09.2009r. będzie można oglądać w Solaris Center (Opole, Plac Kopernika 16). Dla odwiedzających opolską galerię przygotowano prawie 100 zdjęć dokumentujących zorganizowaną przez centrum wycieczkę do Chin oraz portretujących zjawisko zaćmienia Słońca na całym świecie. Wystawa potrwa do połowy października br. 

W 12 Dni Dookoła Chin
Na poziomie 0 w pasażu pomiędzy Almi Decor a Kinem Helios pod hasłem „W 12 Dni Dookoła Chin” na zainteresowanych czeka 48 wyjątkowych fotografii autorstwa Andrzeja Łapety. Wszystkie zostały wykonane podczas wycieczki zorganizowanej przez Solaris Center, która stanowiła nagrodę w konkursie „Zaćmienie Słońca”. Przez 12 dni uczestnicy podziwiali najpiękniejsze zakątki Chin. Na wystawie można zobaczyć m.in.: Ogrody Mistrza Sieci 
w Suzhou zwanym „Wenecją Wschodu”, słynną Jaskinię Trzcinowego Fletu, wzgórze Trąby Słonia, „Zielone Miasto” w Guilin, Hong Kong nocą, panoramę rzeki Li, stojąca w pełnym rynsztunku bojowym Armię Terakotową pierwszego cesarza Chin, pokaz tradycyjnych tańców z epoki Tang, słynny stadion olimpijski i Pałac Letni w Pekinie oraz najdłuższą na świecie fortyfikację – Mur Chiński.

Chiny to kraj niezwykle barwny zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Zachwycające krajobrazy, tłoczne miasta pełne życia, piękni i uprzejmi ludzie. Dla każdego fotografującego to prawdziwy raj. Myślę, że dla każdego z nas Chiny zrekompensowały brak pogody w trakcie zaćmienia – mówi Andrzej Łapety, autor zdjęć. 

Organizatorem wycieczki była firma Orient Travel. 
Patroni medialni: Nowa Trybuna Opolska
Partnerzy konkursu: Puccini, Yves Rocher, Vision Express
Tropem Zaćmień Słońca
Wystawa „Tropem Zaćmień Słońca” została zlokalizowana na Poziomie +2 (część gastronomiczna) w Solaris Center. Prezentuje zaćmienia całkowite obserwowane z Madagaskaru, Turcji, Syberii i Chin, zaćmienia obrączkowe, które wystąpiły na terenie Islandii i Hiszpanii oraz przygotowania do prowadzenia ich obserwacji. Autorami zdjęć są członkowie Stowarzyszenia „Obserwuj Zaćmienia”: Tymon Kretschmer, Anna Podczaszy i Ksawery Skąpski. 

Fotografie zostały wykonane w latach 2001 – 2009. Zdjęcia zaćmień wykonano zarówno tradycyjną, jak i cyfrową metodą rejestracji obrazu. Początkowo do fotografowania wykorzystywaliśmy analogowy aparat z kliszą fotograficzną, dopiero później używaliśmy aparatu cyfrowego. Jako obiektywy stosowaliśmy małe teleskopy lub lunety astronomiczne o ogniskowych od 500 do 1000 milimetrów – mówi Tymon Kretschmer. 

Wyprawy (w których uczestniczyły lub je organizowały osoby związane ze Stowarzyszeniem „Obserwuj Zaćmienia”) mają na celu nie tylko zarejestrowanie samego zjawiska zaćmienia. W czasie obserwacji realizowany jest określony program, obejmujący m.in. wykonywanie pomiarów meteorologicznych kilku parametrów pogodowych, które podlegają największym zmianom na skutek zasłaniania tarczy słonecznej przez Księżyc.  

Część fotografii powstała w wyniku edycji cyfrowej obrazu, polegającej na złożeniu kilku lub kilkunastu pojedynczych zdjęć zaćmienia. Na pojedynczej klatce kliszy czy na pojedynczym pliku z aparatu cyfrowego nie da się zarejestrować rzeczywistego obrazu zaćmionego Słońca. Obraz ten jest zbyt dynamiczny i odznacza się ogromną rozpiętością tonalną, którą potrafią zauważyć tylko nasze oczy. Aby zbliżyć obraz ze zdjęcia do naturalnego widoku na niebie – pozostaje właśnie składanie w jedną całość wielu fotografii – wyjaśnia Kretschmer