Yoko Ogawa Miłość na marginesie

premiera 4 maja 2011 r., seria z miotłą

tytuł oryginału: Yohaku no ai, przekład z japońskiego: Anna Horikoshi

 

 

Z drobnych zdarzeń Ogawa tworzy fascynującą opowieść o mistyfikacjach pamięci,

o iluzji, którą karmią nas wspomnienia.

„Berliner Zeitung”

 

Ma 24 lata. Pewnego dnia zostawił ją mąż. Dzień później zaczęła się choroba. Głuchota czuciowo-nerwowa. Uszy źle oceniały głośność dźwięków. Każdy szmer był niczym grom podczas burzy. Nieustannie słyszała grę na flecie albo na skrzypcach. Mimo leczenia dolegliwości nawracały.

Podczas wywiadu dla redakcji czasopisma medycznego poznała Y – stenografa. Zwróciła uwagę na jego palce. Zafascynowały ją. Pracowały niczym najsprawniejszy mechanizm.

Zaczęli się spotykać. Zanurzyli się w jej przeszłość, by odnaleźć źródło choroby. Stenografia stała się zapisem straty, terapią pamięci. A na marginesie zanotowanych kartek narodziło się uczucie. Otulone w szept, rozpisane między dźwiękami.

Czy razem uda im się przebrnąć przez labirynt wspomnień? Czy Y wystarczy kartek na zapisanie jej historii? Czy pamięć jej nie oszuka – jak uszy?

Ogawa pisze niezwykle elegancko i subtelnie. W przenikliwy i niepokojący sposób analizuje działanie ludzkiej psychiki.

 

Z recenzji innych książek:

Yoko Ogawa potrafi w subtelny, a zarazem przenikliwy sposób opisać działanie ludzkiej psychiki.

Kenzaburo Oë

 

Ogawa łączy urokliwą powściągliwość Kazuo Ishiguro i Kenzaburo Oë z wizyjnością Murakamiego.

„Los Angeles Times”

 

Ogawa pisze tak klarownym, bezpretensjonalnym stylem, że lektura jej powieści przypomina patrzenie w przejrzystą wodę. Ale nawet w najczystszej wodzie mogą czaić się prądy, których nie dostrzegamy, dopóki się nie zanurzymy. Jeśli wypłyniemy w świat Ogawy, będziemy szarpani przez siły, które łatwiej poczuć niż zobaczyć.

„The New York Times Book Review”

 

Co za niepokojąca proza! Rytmiczny wzrost napięcia przypomina najlepsze muzyczne crescendo.

„Elle”

 

Yoko Ogawa (ur. 1962) – pisarka japońska, autorka przeszło dwudziestu książek. Publikuje od 1988 roku. Laureatka wielu japońskich nagród literackich, m.in. nagrody im. Akutagawy (1990), której teraz jest jurorką, nagrody Yomiuri (2004) i nagrody im. Tanizakiego (2006). W 2005 roku na podstawie powieści Kusuriyubi no hyohon powstał francuski film L’Annulaire w reżyserii Diane Bertrand, z muzyką Beth Gibbons. Książki Ogawy zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki i włoski. Nakładem W.A.B. ukaże się także powieść Muzeum ciszy.