Mieszkanie znajduje się dokładnie nad butikiem Chanel na Rue Cambon 31, oczywiście w Paryżu. Mimo że rezydencją Coco był w zasadzie hotel Ritz, większość czasu i tak spędzała właśnie tu, w sercu swojego wszechświata.

Na parterze budynku znajduje się butik projektantki, nad nim – garderoba i przymierzalnie ubrań z kolekcji haute couture. Na drugim piętrze jest mieszkanie Mademoiselle – jej azyl i centrum dowodzenia. Trzeci poziom to jej prywatna pracownia.

Za życia Chanel w apartamencie organizowano prezentacje najnowszych kolekcji. Dziś służy on głównie jako miejsce sesji zdjęciowych i udzielania wywiadów. Aby się do niego dostać, trzeba wspiąć się po schodach krętej klatki schodowej. Podobno właśnie z tego miejsca Coco zwykła obserwować modelki prezentujące jej ubrania klientom. Z tej perspektywy była w stanie dostrzec reakcje publiczności i jednocześnie pozostać niezauważona.

Wnętrze jej mieszkania przypomina gniazdo egzotycznego ptaka. Pełno w nim eleganckich drobiazgów, antyków, dzieł sztuki – kryształowych żyrandoli, luster czy prezentów od jej przyjaciół-artystów (m.in. Strawińskiego, Giacomettiego czy Dalego). Charakterystycznym elementem są parawany z chińskiej laki, które Coco często ustawiała tak, by przysłaniały drzwi, których ponoć nie znosiła. Mimo przepychu i luksusu niewielkie wnętrza apartamentu sprawiają wrażenie przytulnych i kameralnych.

Co ciekawe, w mieszkaniu projektantki nie ma sypialni. Każdego wieczoru Chanel wymykała się ze swojego imperium, by na spoczynek udać się do oddalonego o 5 minut hotelu. Rano wracała, uprzedzając o swoim przyjściu (pracownicy musieli rozpylić odrobinę Chanel No. 5 na klatce schodowej), i w oparach luksusowych perfum rozpoczynała kolejny dzień pracy.

dom coco chanel

dom coco chanel

Autor: Marta Kowalczyk