Na co zwracać uwagę w salonie kosmetycznym, gdy jest się w ciąży.

Ciąża jest szczególnym okresem w  życiu każdej kobiety. Przygotowanie do roli matki obejmuje cały jej organizm. Burza hormonów odpowiada za wszelkie zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy. Ciężarna kobieta potrafi przejść ze stanu euforii w stan depresji i odwrotnie. Wiele zmian zachodzi na skórze, cera tłusta staje się cerą normalną, z kolei sucha przesusza się jeszcze bardziej, pojawiają się rozstępy i przebarwienia (hiperpigmentacje), trwające stany chorobowe ulegają zaostrzeniu lub poprawie.

Doskonale wiadomo, że nastrój matki udziela się nienarodzonemu jeszcze dziecku, dlatego wszelkie zmiany, zazwyczaj na twarzy, nie oddziałują pozytywnie zarówno na matkę jak i na dziecko. Tu z pomocą można zwrócić się do kosmetologa lub dermatologa, który wytłumaczy na czym polegają owe zmiany oraz jak i kiedy można rozpocząć leczenie. Ciąża jest przeciwwskazaniem do wielu terapii, których leczenie np. ostudy rozpoczynamy dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

Ważne jest aby w tym szczególnym okresie zadbać o prawidłowe nawilżenie i ujędrnienie skóry, aby zapobiec tym samym powstawaniu rozstępów. Można robić to domowymi sposobami lub udać się do specjalisty. Idąc do salonu kosmetycznego lub masażu należy poinformować o swoim błogosławionym stanie i zwrócić uwagę, w jaki sposób układają nas do zabiegu. Nigdy nie może to być pozycja na brzuchu. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna ułożyć ciężarną na wznak i pod prawe biodro włożyć zwinięty kocyk lub ręcznik aby nie było ucisku na żyły biodrowe, żyłę główną dolną i aortę, w przeciwnym wypadku może dojść do zmniejszenia powrotu krwi żylnej do serca (mniejsza pojemność minutowa serca) – spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, nudności, utrata przytomności (zespół żyły głównej dolnej). Jest to pierwsza sprawa na którą należy zwracać uwagę.
Kolejnym ważnym punktem jest fakt, iż u kobiety ciężarnej nie przeprowadzamy agresywnych zabiegów. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania peelingów chemicznych, zabiegów z użyciem prądu czy też ultradźwięków. Nie powinno się również przeprowadzać u takiej pacjentki oczyszczania manualnego ze względu na możliwość wystąpienia zakażenia oraz depilacji woskiem, aby nie narażać pacjentki na stres z tym związany. Nie należy wykonywać zabiegów leczniczych np. rozjaśniających przebarwienia, ze względu na to że mogą przynieść odwrotny skutek od zawierzanego (powodowane jest to zmieniającą się gospodarką hormonalną). Najlepiej wykonać je po rozwiązaniu, a jeszcze lepiej po zaprzestaniu karmienia piersią. Wskazane są natomiast zabiegi nawilżające, relaksujące i wyciszające.

Ciąża nie jest chorobą wykluczającą  prowadzenie normalnego trybu życia, a fizjologicznym stanem organizmu, w którym należy jeszcze bardziej o siebie zadbać