Czy gender to ideologia ? A może po prostu chodzi o naukę, zwaną gender studies, która koncentruje się na zmianach tożsamości związanych z przemianami kultury w XXI wieku ?

Kultura to nic innego tylko zbiorowe zaprogramowanie umysłów. Podstawowym programatorem mózgów współczesnych ludzi zdaje się być, inaczej niż wcześniej nie rodzina, szkoła czy społeczeństwo, ale media.

To one kreują wartości, narrację i postawy. Powstaje społeczeństwo bardziej egalitarne niż kiedykolwiek wcześniej. Ludzie są również bardziej świadomi. Być może to świadomość powierzchowna, ale w dalszym ciągu rewolucyjna. To co dzieje się w sferze zachowań, potrzeb, seksu czy preferencji politycznych nie miało miejsca nigdy wcześniej. Internet spowodował niespotykany przepływ informacji i demokratyzację oraz rozprzestrzenianie się wiedzy i informacji.

Ludzie nie chcą być ograniczani do lokalnych systemów czy prostej cielesności. Tradycyjne role społeczne czy hierarchiczny model również nie zdają egzaminu. Wolność przepływu informacji jest co prawda zawłaszczana przez rozmaite monopole czy służby. Tak czy inaczej rewolucja jest dokonana, mleko rozlane, człowiek nie powróci do ery przedinformacyjnej.

Artysta, który zajmuje się zmianami tożsamości płciowej i nowymi rolami społecznymi mężczyzn i kobiet to Tony Duran.

Tym razem słynny fotograf gwiazd, znany ze współpracy z takimi celebrytami jak Beyonce, Lindsay Lohan czy Brad Pitt, sfotografował parę androgenicznych mężczyzn.

Eric Anderson i Erik Sims zdają się zachowywać niczym zblazowane modelki. Ich kobieca mowa ciała i żeńskie stylizacje kłócą się z fizycznością. Taka jest jednak tożsamość coraz większej ilości mężczyzn. Ich orientacja seksualna jest wtórna. Chodzi o proces feminizacji i swoistej zamiany ról płciowych.

Kobiecość pociąga coraz więcej mężczyzn, którzy nie odnajdują się w tradycyjnie męskim modelu zachowań. Co więcej, kobiecość w XXI wieku jest mocniejszą wartością i lepszym punktem odniesienia. Czy Machulski w swojej seksmisji był jednak prorokiem ?