Noteput to urządzenie które łączy w sobie trzy podstawowe zmysły, Słuch, Wzrok i Dotyk, tak aby każdy jego użytkownik był w stanie nauczyć się w łatwy i przyjemny sposób klasycznego zapisu nutowego utworów muzycznych. Jak to działa?

Aby aktywować "notepad" umieszczamy na pulpicie sterowania klucz wiolinowy, następnie układamy poszczególne nuty, aby zmienić wysokość dźwięku, zmieniamy ich położenie na pięciolinii analogicznie jak robimy to w klasycznym zapisie nutowym.

Gdy wiemy już jaki dźwięk wydają poszczególne nuty, możemy ułożyć kompozycję którą odsłuchamy po naciśnięciu przycisku odpowiedzialnego za odtwarzanie. Urządzenie oferuje nam również możliwość zmiany barwy dźwięku, wtedy możemy posłuchać naszego utworu zagranego na przykład na wirtualnej gitarze, flecie, vibrafonie lub pianinie. Sposób działania urządzenia pozwala nam w czasie rzeczywistym zmieniać zapis nutowy i obserwować jak zmienia się utwór. Urządzenie jest niewątpliwie ciekawym wynalazkiem, jednak nie wyobrażam sobie dla niego praktycznego zastosowania, a przynajmniej w takiej formie jaką zaprezentowali jego projektanci Jürgen Graef oraz Jonas Friedemann Heuer. Z drugiej strony urządzenie może znaleźć wielu entuzjastów, w końcu nie codziennie mamy możliwość aż tak interaktywnej zabawy. A Wam Noteput przypadł do gustu?

Noteput – Interactive music table from Jonas Heuer on Vimeo.