Najnowsza realizacja jednej z najpopularniejszych architektek na świecie Zahy Hadid, została kilka dni temu oficjalnie oddana do użytku. 30-ego Maja w Rzymie odbyło się uroczyste otwarcie powstałego tam muzeum sztuki i architektury XX wieku, które otrzymało nazwę MAXXI. Realizacja projektu zajęła ponad 10 lat ale mówi się o niej, iż jest jedną z najbardziej spektakularnych w karierze uznanej architektki. Kiedy w 1998 roku ogłoszono wyniki konkursu na projekt budynku muzeum niemal natychmiast pojawiły się głośne głosy krytyki, które nie ustają właściwie do dziś kiedy obiekt jest już zrealizowany. Głównym zarzutem wobec budynku Hadid jest jego niezaprzeczalna nowoczesność, która według jej przeciwników nijak nie przystaje do historycznego wizerunku miasta jakim jest Rzym. Mimo trwającej wiele lat realizacji muzeum podczas, których na drodze projektantów pojawiały się kolejne utrudnienia udało się im stworzyć budynek w niemal niezmienionej wersji względem konkursowego projektu.

Faktem jest, iż szara, betonowa bryła imponujących rozmiarów o niezwykle ciekawej i efektownej falującej formie wyróżnia się na tle historycznych kamienic włoskiego miasta. Jednak przy uzyskaniu kontrastu między ogólnym wizerunkiem Rzymu, a nowopowstałym muzeum udało się twórcom osiągnąć zamierzoną spójność otoczenia. Jak twierdzi sama Hadid chciała ona, aby budynek MAXXI płynął w przestrzeni, a jak dodaje jej współpracownik Patrick Schumacher najbardziej zależało im podczas realizowania obiektu na stworzeniu pewnej logiki przestrzeni, co też się udało. Logika ta jest widoczna nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku muzeum, gdzie zaprojektowano wzajemnie przenikające się kondygnacje, a kierunek zwiedzania nie został jasno określony i odwiedzający MAXXI widz sam musi zdecydować wedle jakiejś ścieżki chce je zwiedzić.

Obiekt z całą pewnością jest zaprojektowany nie tylko wedle nowoczesnych zasad wystawiennictwa, ale także pokazuje zmiany jakie zachodzą w Rzymie. Historyczne miasta na całym świcie mają problem z recepcją nowoczesnych obiektów usytuowanych tuż obok zabytkowych kamieniczek, jednak przykład włoskiego miasta pokazuje pozytywną tendencję zmian w tym temacie