Twórcy konkursu Red Dot Design Award w Polsce
Na zakończenie Festiwalu Gdynia Design Days - edycja warszawska  firma SITAG Formy Siedzenia - zdobywca tegorocznej nagrody Red Dot Design Award zorganizowała wykład twórców konkursu nazywanego Oskarami Designu. Na specjalne zaproszenie do Warszawy przyjechali z Essen Vito Orazhem - Managing Director Design Zentrum Nordrhein Westfalen oraz René Klügling Senior Project Manager red dot design award Design Zentrum Nordrhein Westfalen. Podczas spotkania przybliżyli historię i międzynarodowy wymiar konkursu. Wykładowi towarzyszyła wystawa multimedialna pokazująca nagrody w kategoriach konkursowych „Doing”, „Living” oraz najbardziej prestiżowej „Best of the Best”. O tym, jak zdobyć nagrodę „spod czerwonej kropki” dzieliła się także projektantka i dyrektor kreatywna firmy SITAG Formy Siedzenia Anna Vonhausen - laureatka tegorocznego Oskara Designu za projekt WOODI. Fotel był też jednym z eksponatów wystawy „Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie” prezentowanej w ramach Festiwalu.

Wykład Vito Orazhem
Na początku wykładu Vito Orazhem zadał prowokacyjne pytanie „Po co są nagrody dla projektantów”? W odpowiedzi wymienił jako najważniejsze trzy aspekty: społeczny, polityczny i estetyczny. Ważnym powodem istnienia takich konkursów jest także to, że jakość produktów możemy docenić tylko wtedy, gdy mamy możliwość porównania ich ze sobą. W konkursie Red Dot Design Award ważny jest zarówno etap selekcji, jak i prezentacja produktów. Wyboru dokonuje jury składające się z 30 ekspertów z całego świata. Wnikliwie testują produkty, oceniają, poddają krytyce.
Na pytanie jakie są składowe dobrego designu Vito Orazhem bez wahania podaje cztery: funkcjonalność, użyteczność i łatwość w użyciu, wydajność i długotrwałość, wreszcie ... efekt pożądania. Tylko 11 % wszystkich zgłaszanych do konkursu Red Dot Design Award otrzymuje ostatecznie „czerwoną kropkę” czyli Oskara Designu i zaledwie 1% zdobywa tytuł Best of the Best. Tym większy sukces polskich projektantów i firm, które w tym roku otrzymały Red Dot Design Award, bo 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody - padła największa liczba produktów - 4515 zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu przez 1800 producentów z 58 krajów. Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen.

Wystawa multimedialna
Gaśnice, sportowe samochody, sztućce, wiertła przemysłowe, wreszcie know how, architekturę i nowe technologie - tak różne obiekty designu w ramach trzech ogólnych kategorii „Living”, „Doing” oraz „Best of the Best” (21 kategorii mniejszych) - tegorocznych laureatów Red Dot Design Award można było zobaczyć na multimedialnej wystawie przygotowanej specjalnie z okazji Festiwalu Gdynia Design Days edycja warszawska. Prezentacja „Living”  pokazywała produkty związane z architekturą, od domu, do biura oświetlenie i naczynia. Prezentacja „Doing” to produkty związane ze światem technologii, transportu czy urządzeń medycznych. Ostatnia prezentacja to krótkie filmy produktów nagrodzonych „Best of the Best” (w sumie aż 58 projekcji) oraz film o projekcie fotela WOODI Anny Vonhausen dla firmy SITAG Formy Siedzenia - jednego z polskich laureatów tegorocznej edycji konkursu.
W ramach wystawy można było także zobaczyć album „Red Dot Design Yearbook”, który miał swoją premierę podczas wręczenia nagród 2 lipca w Essen. Dwa tomy "Living" i "Doing" przedstawiają najbardziej aktualne trendy w międzynarodowym projektowaniu produktów i są źródłem inspiracji.

Polscy laureaci Red Dot Design Award 2012
To była szczęśliwa edycja konkursu także dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom. Wystawę polskich laureatów można było zobaczyć na specjalnej wystawie produktowej „Red Dot Deisgn Award” od 21 do 27 czerwca w Concordia Design - centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Tegoroczne nagrody Red Dot otrzymały następujące polskie firmy, projektanci i ich produkty:
SITAG Formy Siedzenia, produkt: fotel Woodi, projektant: Anna Vonhausen,
Amica, produkt: piekarnik Zen,  projektant: Code Design Michał Biernacki,
Perfekt Sobierajski, produkt: Thin - nożny przełącznik do urządzeń medycznych oraz Expert - ssak chirurgiczny projektant: Paulina Kordos, Dawid Żebrowski,
MDD, produkt: lada recepcyjna Zig-Zag, projektant: studio In Design,
Bisk, produkt Futura Collection - akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy, baterie, projektant: Studio Colorofon,
Modico, produkty: pieczątki A12 i A25, projektanci: Matylda Golędzinowska i Bogusław Bogal Małczyński,
Honorowe wyróżnienia Red Dot:
Malafor - Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, produkt: sofa Blow,
Velt, produkt: lampa Leda, projektant: Jeremi Nagrabecki

Gala rozdania  Oscarów Designu w Essen
2 lipca w Aalto-Theatre w Essen w Niemczech odbyła się uroczysta nocna gala wręczenia nagród Red Dot Design Award 2012. To prawdziwe święto najlepszego wzornictwa, projektantów i firm porównywane często do wręczenia Oskarów. Gala Red Dot Night zgromadziła ponad 1200 projektantów z całego świata, gości reprezentujących 58 narodowości. Konkurs Red Dot Design Award to jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie. Nagrodzone w nim produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy.
Wśród odbierających prestiżową nagrodę Red Dot Design Award w Essen była Anna Vonhausen – projektantka i dyrektor kreatywna firmy SITAG Formy Siedzenia, która w tym roku otrzymała nagrodę Red Dot za projekt fotela biurowego WOODI. Firma SITAG to szczęśliwy zdobywca już trzeciego Red Dota za swoje produkty. Fotel WOODI, jak czytamy w opisie konkursowym, jest próbą uzyskania nowej estetyki za pomocą tradycyjnych metod produkcji. W efekcie gry przestrzennej - poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn – projektantka osiągnęła zamierzony efekt - kontrast i symbiozę tradycyjnego materiału i futurystycznej formy. Z połączenia dwóch szali ze sklejki powstała bryła, która daje wrażenie ciągłości, a mocne załamania kanciastej sylwetki komunikują, że drewno nie boi się wizualnych przyzwyczajeń. Możliwości wyboru rodzaju wykończenia sklejki, tapicerowania, typu stelaża i kolorystyki sprawia, że fotel  zmienia się jak kameleon.

O Festiwalu Gdynia Design Days - edycja warszawska
Festiwal Gdynia Design Days w tym roku odbył się po raz piąty. Dyrektorem artystycznym tej edycji był Janusz Kaniewski. Jesienią warszawskie środowisko projektowe zaprasza Gdynię do Warszawy tworząc w Soho Factory pierwszy festiwal sztuki projektowania w stolicy. W programie cztery wystawy: „Ładny Kraj”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk, „Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk, „Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie” , kurator wystawy: Ksenia Kaniewska i „Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski. Wernisaż Gdynia Design Days - edycja warszawska 21 września o godz. 19.00. Cały Festiwal będzie wydarzeniem łączącym design, architekturę, muzykę, film, fotografię i dobrą kuchnię.

O firmie SITAG Formy Siedzenia

SITAG Formy Siedzenia produkuje wysokiej klasy krzesła i fotele biurowe marki SITAG od 1997 roku. Wieloletnie doświadczenie szwajcarskiego producenta pozwoliło wykreować  na polskim rynku markę silną i powszechnie znaną. Siedziba firmy znajduje się w Wielkopolsce, w podpoznańskim Swarzędzu. Produkty spełniają najostrzejsze normy ergonomiczne, cechuje je innowacyjne podejście do formy i funkcji oraz najwyższa jakość materiałów. Firma SITAG Formy Siedzenia wyposażyła w fotele wiele obiektów biurowych największych banków, instytucji publicznych, przedsiębiorstw i firm prywatnych.