Już za chwilę weekend i ostatnia impreza przed adwentem. Imieniny Andrzeja, czyli 30 listopad stały się pretekstem do wróżenia, a ostatnio do wychodzenia na imprezy, prywatki, domówki. Niegdyś wieczór andrzejkowy miał charakter matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Męskim odpowiednikiem były katarzynki, czyli imieniny Katarzyny. W prastarych wierzeniach ludowych w Andrzejki pojawiały się duchy, chochliki, istoty nie z tej ziemi wówczas wróżby matrymonialne miały dużą moc sprawdzania się, pomagały w tym błądzące po ziemi dusze. Można przypuszczać iż, kolebką takich wierzeń andrzejkowych była Grecja. W Grecji wierzono, że dusza człowieka po śmierci posiada dar jasnowidzenia. Dlatego też w Andrzejki przenikała ta moc do naszego świata i dzięki temu wróżby się spełniały. Na początku wróżby traktowano indywidualnie, każda panna w zaciszu swojego domu wróżyła kiedy wyjdzie za mąż. Później dopiero zaczęto spotykać w grupie i wróżby przyjęły formę zabawy. Dziś na Andrzejkach wróżą sobie już i mężczyźni i kobiety, a często nie wróżą, tylko spędzają ten wieczór na hucznych, wspólnych imprezach tanecznych najczęściej. Andrzejki najhuczniej obchodzony są na Wyspach Brytyjskich, a szczególnie w Szkocji, w kraju w którym Św. Andrzej stał się Patronem.

Często jednak na prywatkach Andrzejkowych praktykuje się wróżenie. To tradycja, która podoba się młodym pokoleniom, po za tym to także dobra zabawa. Jakie wróżby są stałym repertuarem? Na pewno wróżenie z wosku. Która z nas nie dopatrywała się w kawałku wosku spełnienia swoich marzeń. Wróżba polega na laniu roztopionego wosku przez uszko od klucza. Następnie cień otrzymanej masy powinien przypominać jakiś atrybut przyszłego męża. Kolejną słynną wróżbą jest ustawianie butów. Ustawiamy jeden but za drugim, aż dojdziemy do progu. Ta, której but będzie pierwszy najszybciej wyjdzie za mąż.

W święcie chodzi także o to, żeby spędzić miło i zabawnie ostatni rozrywkowy weekend przed postem przed Bożym Narodzeniem. Teraz młodzi ludzie rzadko obchodzą ten post i w grudniu również się bawi. Jednak prawdziwa następna impreza po Andrzejkach powinna nastąpić dopiero w karnawale. 
Te z nas które nie wierzą we wróżby na pewno jednak chętnie wybiorą się na andrzejkową, huczną zabawę. Przecież tradycja to ważna rzecz, trzeba ją pielęgnować