Janek Mela, polarnik, najmłodszy w historii i jednocześnie pierwszy niepełnosprawny zdobywca biegunów, odniósł kolejne zwycięstwo. W 2004 r., w wieku 16 lat, zdobywał Biegun Północny i Południowy. W ostatni czwartek maja, w plebiscycie czytelników Zwierciadła, zdobył nagrodę „Kryształki Zwierciadła” ufundowaną przez firmę YES.

Nagrodę czasopisma Zwierciadło przyznano po raz drugi. Jej celem jest wyróżnianie i promowanie młodych osób, które mają już za sobą wyjątkowe dokonania. W tym roku, wśród nominowanych do tej nagrody byli także Aleksandra Czerniawska, malarka; Antoni Pawlicki, aktor; Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, architekci; Barbara i Zuzanna Wrońskie, artystki tworzące dla zespołu Pustki.

Do nagrody „Kryształki Zwierciadła”, Janek Mela został nominowany za witalność, niepoddawanie się słabościom i ograniczeniom, a także za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w ramach fundacji „Poza Horyzonty”. Założył ją w grudniu ub.r., w przeddzień swoich 20. urodzin. Jej celem jest integrowanie osób niepełnosprawnych i zdrowych. Jego działalność zyskała uznanie czytelników Zwierciadła i właśnie Janek został tegorocznym laureatem nagrody.

Statuetkę „Kryształków Zwierciadła” zaprojektował Tomasz Stajszczak, znany artysta plastyk, od lat współpracujący z Galerią YES. Oprawiony w szczerym złocie kryształ, wyróżniający się tle ciemnego granitu, dobrze symbolizuje zarówno wyjątkowość dokonań, jak i niezłomność charakteru Janka Meli. Laureat otrzymał statuetkę z rąk Mateusza Madelskiego, dyrektora ds. rozwoju firmy YES Biżuteria.
Gala Kryształowych Zwierciadeł 2009,  podczas której wyróżniono także Danutę Szaflarską, Preeti Agrawali, Danutę Hübner i Sławomira Idziaka, miała miejsce w ogrodach Pałacu Królikarnia w Warszawie