Jakie włosy są w modzie? Przede wszystkim zdrowe, czyli gęste i lśniące. Jeśli twoje nie są w najlepszej formie, to najwyższa pora, aby to zmienić. Zobacz, jak na co dzień dbać o włosy, aby prezentowały się zawsze olśniewająco, od nasady aż po same końce.

Po pierwsze – nie szkodzić!


Niestety, przykra prawda jest taka, że stan naszych włosów jest doskonałym odzwierciedleniem naszego trybu życiu oraz nawyków związanych z ich pielęgnacją. Jeśli nasza dieta pełna jest bezwartościowych fast-foodów, w międzyczasie popalamy papierosy, a do tego bez zastanowienia testujemy na włosach wszystkie kosmetyki, które wpadną nam w ręce, to cóż… Trudno się dziwić, że włosy stają się cienkie i matowe, a końcówki rozdwojone. Pierwszym krokiem do zmiany będzie ocena stanu własnych włosów i zastanowienie się, co jest przyczyną naszych problemów. Musimy też wiedzieć, jaki rodzaj włosów mamy – czy często się przetłuszczają, czy też raczej są suche i łamliwe? Dzięki temu dobierzemy odpowiednie kosmetyki.

Po drugie – oczyszczanie

Mycie włosów to dla nas czynność rutynowa, wykonywana od dziecka. Dlatego czasem nie zwracamy uwagi na to, w jaki sposób ją wykonujemy. Tymczasem i tutaj często zdarzają się błędy. Jednym z nich jest używanie szamponu niedopasowanego do rodzaju naszych włosów. Zapominamy, że poszczególne produkty mają różny skład – np. szampony do włosów przetłuszczających się zawierają składniki redukujące wydzielanie sebum, z kolei te do włosów suchych mają w składzie cenne olejki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o włosy, stosuj się zatem do opisów na konkretnych kosmetykach – szeroki wybór szamponów dla różnego rodzaju włosów proponuje np. marka Garnier. Pamiętajmy również, że mycie skóry głowy powinno polegać na delikatnym masażu, nie drapaniu. Po spłukaniu szamponu polejmy włosy chłodną wodą, a na koniec delikatnie osuszmy za pomocą ręcznika. Jeśli musimy je koniecznie wysuszyć, zróbmy to za pomocą chłodnego strumienia powietrza.

Po trzecie – odżywienie

Sam szampon nie wystarczy, aby przywrócić włosom blask i gęstość. Na rynku znajdziemy wiele odżywek, których należy używać regularnie, najczęściej po myciu włosów szamponem. Wybierzmy tę dopasowaną do naszego problemu, czyli np. do włosów cienkich lub z łupieżem. Jeśli potrzebujemy bardziej intensywnej pielęgnacji, możemy zdecydować się na silnie skoncentrowane serum, które pomoże np. scalić rozdwojone końcówki i zapobiegać ich dalszemu niszczeniu. Raz w tygodniu nałóżmy na włosy specjalną maskę z olejkami odżywczymi bądź cennymi witaminami i minerałami.

Piękne włosy to zdrowe włosy! Pamiętajmy o tym, aby dbać o nie regularnie i unikać nadmiernego używania suszarki do włosów bądź produktów do ich stylizacji.