Kto by przypuszczał, że to nie letnią porą, kiedy kobiety śmielej odsłaniają swoje ciało, ale zimą, gdy temperatura niemiłosiernie spada w dół, zdaniem panów rośnie kobieca atrakcyjność.
Im zimniej, tym kobiety piękniejsze? Czyżby? Zimno, ale wiatr we włosach, mróz maluje na naszych policzkach solidne rumieńce… Czy tu chodzi o jakąś romantyczną wizję? Wręcz przeciwnie! Przyczyną jest mniejsza skala porównania. Dlatego mężczyznom kobiety bardziej podobają się zimą niż latem. 
Do takich wniosków doszli wrocławscy antropolodzy, którzy przeprowadzili osobliwe badania. Zaprosili do eksperymentu 114 delikwentów, którym o różnych porach roku pokazywali zdjęcia kobiet w strojach kąpielowych. Zdjęcia modelek były te same, jednak noty za wygląd różniły się. Im chłodniej za oknami, tym panowie stawali się bardziej wyrozumialsi i lepiej oceniali oglądane modelki.

Ankietowani mieli stawiać osobne oceny za twarz, sylwetkę i piersi. Okazało się, że tylko noty za twarz się nie zmieniały. Naukowcy tłumaczą to efektem kontrastu. Bez względu bowiem na porę roku, liczba kobiecych twarzy, która nas otacza, jest taka sama. Natomiast latem punkty za sylwetkę i piersi były najniższe, bo na ulicach pełno kobiet w kusych strojach, odsłaniających różne części ciała. Na każdym kroku można natknąć się na widok golizny, panowie stają się więc bardziej wymagający i wybredni. Potrafią dopatrzyć się nawet najmniejszych skaz w sylwetce, bo powszednieją im widoki kobiecych ciał. Natomiast w zimie, gdy niewiasty to i owo mają zasłonięte, gdy trudno o jakiś obnażony fragment kobiecego ciałka, staje się ono bardziej pociągające i atrakcyjne.

Zauważono też różnicę w ocenach, jakie przyznawali mężczyźni ze wsi a mężczyźni z miast. Ci, którzy pochodzili ze wsi stawiali modelkom lepsze noty od jegomości mieszkających w miastach. W tym przypadku także zadziałał efekt kontrastu. Na mężczyznach z miasta trudniej zrobić wrażenie, bo na ulicach spotykają więcej pięknych kobiet niż mieszkańcy wsi. 
Naukowcy poprosili też panów, aby ocenili atrakcyjność swoich partnerek. Ona także, zgodnie z efektem kontrastu, spadała latem, a rosła zimą. Badanie daje świetną podpowiedź paniom: teraz jest najlepszy moment, by prosić o coś swojego faceta. Latem za to trzeba mieć oczy dookoła głowy i ani na chwilę nie spuszczać go z oka!