Creative ma swoje MuVo i ZENy, Apple ma iPoda. A Microsoft? Microsoft próbuje konkurować na rynku odtwarzaczy multimedialnych swoim Zune. Niedawno światło dzienne ujrzała wersja HD. Co tak naprawdę oferuje odtwarzacz Microsoftu?

Zune w założeniu NIE jest czymś w rodzaju PDA. Jest on rozwiniętym przenośnym odtwarzaczem multimediów. Stylistykę ma wyjątkowo kanciastą, aczkolwiek estetyczną. Wyświetlacz wybitnie nie jest HD - ekran ma rozdzielczość 480x272. Ale może się stać urządzeniem HD dzięki kablowi HDMI. Żeby jednak oglądać filmy, trzeba je specjalnie przekodowywać do formatu stosowanego w urządzeniu. Nie jest to zdecydowanie ukłonem w stronę kinomaniaków, ale żaden popularny przenośny odtwarzacz nie supportuje niczego innego, jak tylko własny format. Posiada wbudowane radio FM, czego niestety Apple nie chce jakoś do swoich odtwarzaczy dodawać.

Interfejs zastosowany w urządzeniu jest ciekawy wizualnie. Jest on pomimo to funkcjonalny. Udało się pogodzić wygodę zastosowania i ciekawe rozwiązania wizualne. Oczywiście wszystkim sterujemy za pośrednictwem dotyku - ten standard obsługi już na dobre się przyjął.

Zune to ciekawa alternatywa dla poszukujących rozbudowanego odtwarzacza mediów. Warto wziąć go pod uwagę podczas dokonywania wyboru.