W ramach odbywającego się co roku konkursu na najlepsze obiekty mieszkaniowe w Stanach Zjednoczonych Amerykański Instytut Architektów ogłosił niedawno jego zwycięzcę. Najlepszą realizacją mieszkalną okazał się być dom socjalny Step Up on 5th mieszczący się w południowoamerykańskim miasteczku Santa Monica w stanie Kalifornia. Obiekt ten przeznaczony jest dla osób mających problemy socjalne takie jak np. bezdomność. Ma on być dla tych ludzi szansą na rozpoczęcie nowego, godnego życia w społeczeństwie. Dzięki wyjątkowemu wyczuciu amerykańskich projektantów z pracowni Pugh + Scarpa Architects powstał budynek nie tylko spełniający odpowiednie wymogi funkcjonalne, ale także przyjazny w swojej formie dla jego mieszkańców.

Jak twierdzą sami architekci tworzą oni obiekty dla ludzi je zamieszkujących, a nie dla nagród czy zaszczytów i tę idę bardzo dobrze widać w ich kalifornijskiej realizacji. W ulokowanym w samym centrum miasta budynku twórcy starali się zapewnić zaprojektowanym tam 46-ciu mieszkaniom jak najwięcej światła, w związku z tym znalazły się one na czterech wyższych kondygnacjach, a parter przeznaczono na różnego rodzaje lokale usługowe. Zrealizowano także dwa dziedzińce otwarte na stronę południową, których nie widać od frontu budynku dzięki sprytnej obudowie obiektu wykonanej ze stali aluminiowej, która została poprzecinana wąskimi szczelinami tworzącymi na jednej z bocznych ścian domu interesująca kompozycję abstrakcyjną.

W budynku o prostej choć ciekawie rozwiązanej formie zastosowano także system energooszczędny dbając tym samym o względy ekologiczne. Step Up on 5th jest niezwykle pozytywnym przykładem zaniedbanej zazwyczaj sfery architektury socjalnej