Rozmiar materaca - czy jest ważny?

Uczucie komfortu oraz swobody w łóżku wpływa na jakość snu. Tak więc rozmiar materaca będzie miał znaczenie dla spokojnego i zdrowego wypoczynku. Co ciekawe, rozmiar należy rozpatrywać w ramach kilku aspektów:

 

  • dopasowania materaca do łóżka,
  • wzrostu osoby/osób, które mają spać na materacu,
  • ilości osób, które będą korzystać z materaca.

 

Dlaczego to takie ważne? Materac źle dopasowany do ramy łóżka będzie albo nienaturalnie wygięty (jeśli jest za duży) lub powodował, że pomiędzy nim, a ramą łóżka powstaną duże szpary (jeśli jest za mały). Przez to źle będzie spełniał swoją funkcję. Długość ma z kolei znaczenie dla ogólnej wygody - za krótki spowoduje konieczność zginania nóg i przyjmowania nienaturalnej pozycji. Specjaliści mówią, że optymalna długość materaca powinna wynosić ok. 10-15 cm więcej niż długość ciała. Co z ilością osób, które będą spać na materacu? Na wąskim materacu będzie ciasno, co przyczyni się do mało efektywnego snu. Odpowiednia szerokość dla jednej, szczupłej osoby to 90 cm. Posiadając nieco większą sylwetkę, lepiej zdecydować się na materac o szerokości 100 cm. Pary wyśpią się natomiast na materacu o szerokości od 140 do 200 cm.

Jakość i cena - czy zawsze idą w parze?

Wysoka cena jest często kojarzona z lepszą jakością produktu. Czy jest tak w przypadku materacy? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Dobry i wygodny materac wcale nie musi kosztować fortuny. Jednocześnie, materac wykonany z zastosowaniem nowoczesnych materiałów oraz posiadający większą ilość warstw, będzie droższy. Zastanawiając się nad tym, jakie materace do łóżka będą warte swoje ceny, warto zwrócić się do specjalistów. A takich można znaleźć w Fabryce Dobrych Materacy. Fachowiec z FDM.pl odpowie na każde pytanie, a także pomoże dobrać idealny materac zarówno pod względem parametrów, jak i mieszczący się w funduszach przeznaczonych na ten cel. Jest to najlepszy sposób na udane zakupy, szczególnie, że ilość dostępnych na rynku rodzajów materacy jest naprawdę duża. A materace różnią się między sobą nie tylko ceną i wielkością, ale też rodzajem wypełnienia oraz zastosowanymi materiałami i rozwiązaniami technologicznymi.

Poradnik zakupowy w pigułce

Przed zakupem materaca należy przemyśleć wiele kwestii. Wiadomo już, że czynniki takie jak wzrost użytkownika i wielkość łóżka będą kluczowe podczas wyboru. Jakie jeszcze elementy należy wziąć pod uwagę? Są to przede wszystkim:

  • waga osoby, która będzie korzystać z materaca - od niej będzie zależeć stopień twardości materaca (twardość oznacza się literą H i odpowiednią cyfrą od 1 do 5),
  • stan zdrowia, czyli szczególne potrzeby - alergicy powinni wybierać materace z materiałów hipoalergicznych jak np. lateks lub pianka,
  • ewentualne problemy z kręgosłupem - najlepszy będzie wówczas materac z pianką termoelastyczną, który dopasowuje się do kształtu ciała oraz zmniejsza napięcie mięśniowe i redukuje dolegliwości bólowe,
  • czas, przez jaki ma służyć materac - szukając produktu, który ma przetrwać wiele lat najlepiej wybierać materace z wypełnieniem odpornym na wgniecenia i zniekształcenia, dobrym wyborem będzie materac z pianki wysokoelastycznej.

Czy możliwe jest zatem kupno materaca idealnego? Oczywiście, o ile zna się swoje potrzeby i wymagania oraz skorzysta się z fachowego doradztwa. FDM.pl posiada zaś nie tylko bogaty i różnorodny asortyment, ale zatrudnia też specjalistów, którzy pomogą wybrać produkt spełniający wszystkie oczekiwania. Wystarczy skorzystać z okienka czatu, napisać maila lub zadzwonić - to bardzo proste.