Okna drewniane czy plastikowe – które wybrać?

Jeśli rozważasz zakup okien, warto przeanalizować wady i zalety dwóch najpopularniejszych materiałów. Drewna i PVC. Standardowa rama okna drewniana z czasem ulega odkształceniom. Drewno pracuje pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego powodu materiał zwiększa i zmniejsza swoją objętość tracąc swoje walory estetyczne. Alternatywą dla okien drewnianych są nowoczesne okna PVC. Charakteryzują się dużą trwałością i doskonałymi parametrami technicznymi. Okna plastikowe są szczelne i odporne na działanie warunków atmosferycznych.


Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Okna plastikowe czy drewniane – pielęgnacja i konserwacja

Nadal zastanawiasz się nad wyborem stolarki otworowej do domu i szukasz odpowiedzi na pytanie: okna plastikowe czy drewniane? Poznaj wady okien z ramami wykonanymi z drewna. Właściciele domów z drewnianą stolarką muszą pamiętać o ich regularnej konserwacji. Co najmniej raz na pół roku należy sprawdzać stan lakieru i uzupełniać ewentualne braki. Impregnat zabezpiecza ramy okienne przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych takich jak wahania temperatur czy wilgoć. Hamuje również powstawanie pleśni i odstrasza szkodniki żywiące się drewnem.

Co kilka lat konieczne jest też zdarcie starej warstwy i nałożenie nowego lakieru. To dość czasochłonna czynność, która wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków. Malowanie okien drewnianych to kłopotliwy obowiązek, którego unikniesz zamawiając okna PVC. Warto używać nowoczesnych powłok lakierniczych do drewna, które przepuszczają parę wodną.

Trwałość i ceny okien plastikowych i drewnianych

Warto zauważyć, że okna plastikowe odznaczają się znacznie dłuższym czasem użytkowania. Nie niszczą się i nie ulegają odkształceniu pod wpływem zmian warunków pogodowych. Stare drewniane okno zazwyczaj ma nierówną, popękaną powierzchnię, czasami jest także odkształcone. Uszkodzona stolarka drewniana może być regenerowana i odnawiana, aby odzyskać jej pierwotny wygląd. Plastik PVC lepiej wytrzymuje wpływ czynników atmosferycznych. Nie jest też podatny na atak szkodników, które mogą poważnie uszkodzić strukturę drewna. Okna plastikowe są też znacznie mniej kłopotliwe w pielęgnacji.

Koszt zakupu okien plastikowych jest niższy niż ceny okien drewnianych. Wynika to między innymi z dostępności i ceny wykorzystanego surowca. Nakłady finansowe związane z obróbką drewna są znacznie wyższe. Długi okres użytkowania i relatywnie niskie ceny okien plastikowych przemawiają za tym, aby zdecydować się na tworzywo sztuczne.

Okna PVC występują w wielu wariantach kolorystycznych. Jednym z nich jest doskonała imitacja drewna naturalnego. Nieregularne słoje oraz barwa dębu czy buku są idealnie odwzorowane. Z tego powodu możesz cieszyć się oknami plastikowymi w estetyce okien drewnianych.

Rodzaje okien w konstrukcji drewnianej

Nowoczesne okna PVC dają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Ich poszczególne modele różnią się parametrami takimi jak rozmiar, Uw, liczba uszczelek czy rodzaj ościeżnicy. W ofercie producentów można znaleźć okna odpowiednie do domów tradycyjnych i pasywnych, o zróżnicowanym designie i bogatej kolorystyce. Warto postawić na tańsze i trwalsze okna z PVC do Twojego domu!