Nowoczesne technologie odmieniają jednak oblicze tego typu produktów. Nie dość, że wyróżnia je ciekawe wzornictwo, to jeszcze są to oprawy o wysokiej funkcjonalności – zwłaszcza gdy postawi się na inteligentne lampy wiszące do domu.

 

Czym są inteligentne lampy wiszące?

 

Jeszcze nie tak dawno oświetlenie typu smart było ciekawostką, promowaną na międzynarodowych targach. Obecnie powoli staje się ono nowym standardem, chętnie wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie.

Lampy inteligentne to bowiem produkty połączone w jedną sieć, o centralnym sterowaniu, zazwyczaj za pośrednictwem praktycznych urządzeń zdalnych. Takie rozwiązania zwiększają funkcjonalność przestrzeni, ułatwiają kontrolowanie wszystkich punktów świetlnych w domu lub ogrodzie, a niekiedy nawet obniżają wysokość rachunków za prąd. Jak to możliwe?

 

Dlaczego warto wybrać inteligentne lampy?

 

Smart lampy produkuje się w zasadzie we wszystkich popularnych aranżacjach – od klasycznych i retro, przez skandynawskie, aż do minimalistycznych i hi-tech. Szeroki wybór takich opraw oferuje choćby sklep Azzardo.com.pl.

Lampy inteligentne wpisują się zatem w najnowsze trendy w zakresie wzornictwa. A co je wyróżnia pod względem funkcjonalności, że tak chętnie stawiają na nie osoby prywatne lub projektanci wnętrz?

 

Większa funkcjonalność systemu oświetleniowego

 

Centralnie sterowany system oświetleniowy to sposób na wysoki komfort domowników. Nowoczesnymi produktami można sterować przy pomocy pilotów, aplikacji lub komend głosowych. W efekcie do włączania/wyłączania lub regulowania parametrów światła wszystkich lamp w domu wystarczy raptem jedno, dwa kliknięcia, bez odrywania się od obowiązków lub relaksu, by podejść do włączników.

Lampy smart często łączy się w bardziej rozbudowane rozwiązania, wspierane przez czujniki (ruchu lub zmierzchu). Dzięki temu system sam uruchamia źródła światła, gdy zachodzi taka potrzeba, na przykład jeśli ktoś pojawi się na klatce schodowej lub w ogrodzie zrobi się zbyt ciemno, by kontynuować przyjemny wypoczynek.

 

Niższe rachunki za oświetlenie

 

Lampy typu smart to niezmiernie energooszczędne rozwiązania. Jako źródła światła wykorzystują bowiem nowoczesne żarówki LED, które pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne produkty.

Dodatkowo lepsza kontrola nad całym systemem oraz wykorzystanie harmonogramów oświetleniowych pozwalają na optymalne dopasowanie warunków i zmniejszenie natężenia światła. A to w efekcie prowadzi do kolejnych oszczędności dla domowego budżetu.

 

Bezpieczeństwo domu i domowników

 

Inteligentne oświetlenie często wpisuje się w system Smart House do zarządzania rozmaitymi urządzeniami elektrycznymi w domu przy pomocy centralnego komputera. W ten sposób zyskuje się jeszcze większą swobodę i bezpieczeństwo.

Dzięki temu domownicy mogą swobodnie przemieszczać się w pomieszczeniach i zarządzać oświetleniem. Dodatkowo smart lampy potrafią współpracować z systemem antywłamaniowym, by na przykład symulować obecność właścicieli w domu i odstraszyć potencjalnych intruzów.

 

Smart oświetlenie – estetyka i komfort

 

Lampy inteligentne łączą najwyższą funkcjonalność z ciekawym wzornictwem. Dzięki nim każdy dom nabiera wyrazu oraz staje się znacznie przyjaźniejszy dla użytkowników. Może warto zatem sprawdzić, czy takie rozwiązanie nie sprawdzi się również w naszych mieszkaniach?