Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne mogą korygować pewne cechy twarzy, które chce się nieco ukryć, natomiast zły dobór powoduje, że są niepotrzebnie eksponowane. Zastanawiasz się jakie oprawki będą ci pasować? Mamy dla ciebie kilka wskazówek jak dobrać okulary do twarzy!

Uniwersalne zasady doboru oprawek

Przede wszystkim, okulary muszą mieć rozmiar dopasowany do wielkości twarzy. Oprawki nie powinny zasłaniać łuków brwiowych. Kolejna zasada – do drobnej twarzy dobiera się mniejsze okulary. Zbyt duże szkła mogą ją bowiem przytłoczyć, zwłaszcza jeśli nosząca je osoba jest niskiego wzrostu i drobnej budowy. Najważniejsze, by kształt oprawek był dobrany pod kątem kształtu twarzy.

Kolorystyka oprawek – dobór do odcienia karnacji

Do ciepłego odcienia skóry i włosów pasują ciepłe kolory, a do jasnych włosów, jasnych oczu i bardziej bladej skóry – chłodne. Modne oprawki o złotym i miedzianym zabarwieniu najlepiej będą prezentować się na osobach o ciemniejszej karnacji, których tęczówka ma ciepłe zabarwienie – brązowe lub piwne. Do jasnych oczu i blond włosów pasują oprawki w chłodnym odcieniu różu, zieleni, niebieskiego czy wpadające w fiolet.

Twarz okrągła i owalna – jakie okulary?

Osoby o twarzy owalnej, o harmonijnych proporcjach między szerokością czoła a podbródka, to prawdziwi szczęściarze, którzy mogą sobie pozwolić na każdy kształt oprawek. Osoby o twarzy okrągłej, która nie ma wyraźnie zaznaczonych kości policzkowych, powinny sięgać po oprawki o geometrycznych kształtach, które pomogą wydłużyć i wyszczuplić rysy. Mogą to być np. okulary kwadratowe lub tzw. kocie oczy rodem z lat 50., których krawędzie kierują się ku górze w stronę skroni.

Twarz kwadratowa – jakie oprawki wybrać?

Osoby o twarzy, której kształt jest zbliżony do prostokąta czy kwadratu, o mocno zaznaczonych liniach żuchwy i szerokim czole, powinny z kolei unikać geometrycznych oprawek. Dla nich najlepiej sprawdzą się modele o zaokrąglonym kształcie. Dobrym wyborem będą kultowe aviatory, czyli tzw. pilotki – ich kształt odwróci uwagę od kanciastych rysów i optycznie je złagodzi. Osoby o tym typie twarzy mogą sobie również pozwolić na całkowicie okrągłe lenonki – jeśli oczywiście współgrają one ze stylizacją. Twarz taka jest bardziej masywna, możesz więc pozwolić sobie na okulary z dużymi szkłami.

Jakie oprawki będą dobre dla twarzy trójkątnej?

Twarz trójkątna, zwężająca się ku dołowi, o silnie zaznaczonej, ostrej linii podbródka, będzie najlepiej wyglądała w okularach typu kocie oczy i zaokrąglonych. To także typ, który może nosić lenonki i pilotki. Nie sprawdzą się natomiast oprawki z dużymi szkłami i o kanciastych kształtach.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom będziesz już wiedzieć,, aby twoja twarz świetnie się w nich prezentowała. Pamiętaj, że najważniejsza jest właściwa ochrona przed słońcem – sprawdzaj, czy szkła mają filtr UV i kupuj okulary w sprawdzonych miejscach!

Artykuł sponsorowany