Minimalistyczna kabina prysznicowa


Wśród wielu interesujących propozycji, dużą popularnością cieszą się wodoodporne taśmy LED, pełniące równocześnie funkcje praktyczne i dekoracyjne. Niektóre modele, dzięki zastosowaniu technologii RGB, oferują opcję zmiany kolorów, co jeszcze bardziej podnosi ich atrakcyjność. Pewną nowością są niewielkich rozmiarów oprawy przy podłodze, subtelnie wytyczające poszczególne strefy w łazience. Podczas kąpieli łagodnie doświetlają kabinę, dając wrażenie intymności i tworząc wyciszający klimat.

Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, gdzie mniej znaczy więcej. Drobne akcenty w postaci punktów świetlnych nie rzucają się mocno w oczy, nie są więc dominującym elementem aranżacji. Tak samo efektownie prezentują się podświetlane odpływy ścienne i wnęki kabiny prysznicowej – również w ich przypadku piękno splata się z funkcjonalnością. Zastosowanie podobnych źródeł światła nierzadko w zupełności wystarczy, aby dostatecznie oświetlić pomieszczenie.

Urok klasyki – ponadczasowa kabina prysznicowa

Miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą z kolei postawić na pojedynczą lampę, umieszczoną na suficie, tuż nad prysznicem. Dokonując zakupu, trzeba pamiętać, żeby jej oprawa była wodoszczelna. Musi spełniać co najmniej normę IP44 (nawet znikoma ilość wody może przedostać się do instalacji elektrycznej i zaburzyć jej działanie, prowadząc do awarii zasilania). Lampy z takim oznaczeniem lub wyższym są w pełni bezpieczne.

W pomieszczeniach o różnej stylistyce świetnie wyglądają opływowe plafony, czy tzw. spoty. Jeżeli kabina prysznicowa jest dość wysoka, lepiej dobrać oprawę o wyższej klasie szczelności, np. IP65. Kinkiety pod prysznicem stosuje się rzadko. Rozważając taki rodzaj oświetlenia, należy oszacować, czy nie ograniczy ono w żaden sposób ruchów na niewielkiej przestrzeni. Kinkiety przeznaczone do kabin powinny oczywiście spełniać najwyższą normę wodoszczelności, ponieważ są narażone na bezpośrednie działanie wody.

Innowacyjność w kabinach prysznicowych

Co więcej, oświetlenie LED pojawia się również w licznych modelach słuchawek prysznicowych. Występują w różnych kolorach, zdarza się, że zawierają wbudowane czujniki temperatury (kolor światła zmienia się wraz z nią). Takie rozwiązanie przypadnie do gustu każdemu, kto ceni innowacyjne, niebanalne akcenty we wnętrzach. Specjalny ściemniacz jeszcze bardziej podkreśli przytulną atmosferę w łazience.

W trendach niemałym odkryciem jest także oświetlenie łazienkowych fug – jeden punkcik świetlny odpowiada jednemu światłowodowi, a światłowody rozprowadza się w kleju. Oświetlenie tego typu sprawdza się jako dekoracja płytek oraz posadzek w całej łazience i z powodzeniem znajduje zastosowanie w basenach.

Jakie oświetlenie do kabiny prysznicowej wybrać?

Kwestii oświetlenia kabiny prysznicowej nie można traktować po macoszemu, gdyż pełni ono kilka ważnych funkcji. W łazienkach z oknami potrzeba mniej sztucznego światła, ale wszędzie niezbędna jest jego optymalna ilość. Światło słoneczne może wystarczająco rozświetlić odpowiednio zaprojektowaną kabinę prysznicową (szczególnie typu walk-in z gładkimi, przezroczystymi drzwiami). Niemniej ze względu na specyfikę pomieszczenia, jakim jest łazienka, możliwości odsłonięcia okien są często mocno ograniczone. Ponadto pod prysznicem wyjątkowo ważne jest doświetlenie wszystkich zakamarków. Ułatwia to np. wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, między innymi depilację. Dlatego warto postawić na kilka punktów świetlnych. Dodatkowo tworzą one przyjemny klimat odprężenia.

Dzięki oświetleniu LED można też wyraźnie zaoszczędzić. Na wysokość rachunków za prąd wpływ ma także rodzaj żarówek stosowanych w urządzeniu. Najbardziej ekonomicznym oświetleniem są różne odmiany lamp ledowych, ponieważ cena przeznaczonych do nich żarówek jest dość niska.

Ogólnie rzecz biorąc oświetlenie strefy kąpielowej to kluczowa część projektu aranżacyjnego łazienki. Dopracowanie tego elementu i staranne rozplanowanie światła w obrębie kabiny prysznicowej znakomicie zwieńczy dzieło. Kluczowe są też materiały, z których wykonuje się lampy i ich jakość. Dlatego nie należy kupować tanich produktów od niesprawdzonych producentów. Niewłaściwie dopasowane materiały są nietrwałe. W takim wypadku, szybko następuje żółknięcie i odbarwianie opraw, co nie zdobi wnętrza, a jedynie je szpeci. Zdecydowanie warto przejrzeć asortyment firm i sklepów, posiadających doświadczenie w branży.