Listwy podłogowe są niezbędnym elementem wykończenia każdego pomieszczenia. Warto dobrze przemyśleć ich wybór, aby łączenie podłóg wyglądało estetycznie. Jeżeli stoisz przed wyborem listew przypodłogowych, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?

Listwy podłogowe to element wykończenia wnętrz, montowany na styku podłogi ze ścianą. Takie listwy umożliwiają zamaskowanie drobnych niedoskonałości montażowych. Najczęściej stosuje się je w celu zakrycia szczeliny dylatacyjnej. Szczelina ta jest potrzebna, aby podłoga miała możliwość poruszania się w niewielkim zakresie. Dzięki temu panele podłogowe nie są narażone na uszkodzenie. Profile podłogowe pozwalają również ukryć docinane elementy wykończeniowe posadzki. Oprócz tego chronią dolną część ściany przed uszkodzeniami, zabrudzeniami czy zawilgotnieniem, które mogą się zdarzyć np. podczas sprzątania. Listwy wykończeniowe pozwalają również ukryć kable i inne przewody, które pozostawione w widocznym miejscu wyglądałyby nieestetycznie. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na estetykę listew i dopasowanie ich do aranżacji wnętrza. Z tego względu listwy panelowe mogą być traktowane nie tylko jako element praktyczny, ale również dekoracyjny.

Rodzaje listew podłogowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje listew przypodłogowych. Wśród nich można wyróżnić:

• Cokoły przypodłogowe - są to listwy o pełnym przekroju, które montowane są bezpośrednio do ściany. Mogą być proste lub bardziej ozdobne, wykończone za pomocą ćwierćwałka lub frezowane.

• Listwy profilowe – zaprojektowane w celu ukrycia dowolnej liczby kabli i przewodów. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki.

• Listwy chowane w ścianie – to rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie listew. Są to proste i gładkie listwy, które nie odstają od ściany. Dzięki temu pozwalają na uzyskanie jednolitej powierzchni na linii łączenia listwy np. z kamieniem dekoracyjnym.

Listwy drewniane, listwy MDF, a może listwy z innego materiału?

Przy wyborze listew przypodłogowych należy zwrócić uwagę na materiał wykonania. W sklepach są dostępne takie możliwości jak:

• Listwy przyścienne drewniane. Mogą być wykonane z litego drewna lub drewna pokrytego fornirem. Listwy drewniane są trwałe i odporne na uszkodzenia, a jednocześnie charakteryzują się bardzo eleganckim wyglądem. Można je dopasować do wielu pomieszczeń. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

• Listwy przypodłogowe MDF, wykonane z płyt drewnopochodnych. Listwy przypodłogowe plastikowe być lakierowane, laminowane lub fornirowane. Ich zalety to duża dostępność, przystępna cena oraz ogromny wybór kolorów i wzorów. Wadą jest słaba wodoodporność. Jeżeli chodzi o trwałość, najbardziej wytrzymałe są laminowane listwy MDF, a najmniej odporne na uszkodzenia - listwy z MDF w wersji fornirowanej.

• Listwy metalowe – wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Charakteryzują się wysoką ceną i są mniej popularne niż listwy wykonane z innych materiałów. Ich zalety to trwałość i nowoczesny wygląd.

• Listwy styrodurowe – są lekkie i elastyczne, ale zarazem bardzo trwałe i wodoodporne. Ich minusem jest dość wysoka cena.

• Listwa przypodłogowa  z PVC, czyli polichlorku winylu – to model o najsłabszej jakości. Jego zaletą jest niska cena.

Jak dopasować listwy podłogowe do wnętrza?

Listwy przypodłogowe, oprócz funkcji praktycznej, coraz częściej spełniają również funkcję dekoracyjną. Urządzając dom lub mieszkanie, warto dopasować je do innych elementów aranżacji. Przy wyborze listew można kierować się różnymi szczegółami. Częstym wyborem jest zakup listew wykonanych z tego samego materiału i w takim samym kolorze jak podłoga. Inna propozycja to dobór listew do stolarki drzwiowej. Przykładowo - w przypadku drzwi w kolorze białym idealnie sprawdzą się białe listwy podłogowe. Ciekawym rozwiązaniem jest dobór listew do koloru ścian. Listwy, które kolorystycznie zlewają się ze ścianą, pozwalają na stworzenie eleganckiego efektu. Różne modele listew przypodłogowych znajdziesz w Castoramie - https://www.castorama.pl.

Gdzie kupić listwy przypodłogowe?

Szukasz listew podłogowych najwyższej jakości? W takim koniecznie zajrzyj do sklepów internetowych - https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/akcesoria-do-podlog-drewnianych/listwy-przypodlogowe.html. Znajdziesz tam profile przypodłogowe wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach. Duży wybór dostępnych listew pozwoli Ci na idealne dopasowanie produktu do własnych potrzeb.

Listwy przypodłogowe to wbrew pozorom bardzo ważny element wykończenia wnętrza. Odpowiednio dobrane są w stanie całkowicie odmienić charakter każdego pomieszczenia. Dzięki bogatej ofercie dostępnych w sklepach listew każdy może znaleźć idealny model dla siebie.