Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Co to jest żagiel przeciwsłoneczny?

Kiedy nadchodzi lato, coraz częściej korzystamy z uroków balkonów czy ogrodów. Spotkania z przyjaciółmi, rodzinne obiady czy romantyczne kolacje we dwoje przenoszą się z jadalni, czy salonu właśnie na zewnątrz. Ta zasada działa nie tylko w prywatnych domach, lecz także restauracjach, kawiarniach czy pubach. Wysokie temperatury wymagają od nas jednak schowania się przed słońcem – zbyt długie przebywanie na nim może boleśnie odbić się na naszym zdrowiu. Urządzając wakacyjną przestrzeń wypoczynkową, warto zatem pamiętać o osłonie przeciwsłonecznej.

Źagiel przeciwsłoneczny to wyjątkowa i jednocześnie bardzo prosta alternatywa dla tradycyjnych parasoli ogrodowych, które często są niestabilne, nie mieszczą się na balkonie w bloku czy zabierają za dużo przestrzeni. Zaprojektowany jest tak, aby ochronić domowników, gości i ich posiłki oraz meble przed nadmiernym słońcem, wiatrem czy nagłym deszczem. Najczęściej jego bazą jest poliestrowy, szybkoschnący i odporny na wilgoć materiał, który odbija promienie słoneczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy tkanina ma zdolności hydrofobowe oraz, czy jest pokryta dodatkowym impregnatem przeciw blaknięciu.

Estetyczny i funkcjonalny balkon czy ogród to gwarancja udanego odpoczynku. Design żagla przeciwsłonecznego jest zarówno nowoczesny, jak i bardzo prosty. Dzięki temu, że możemy wybrać kształt (prostokątny, trójkątny lub kwadratowy), kolor i rozmiar, z łatwością dopasujemy go do istniejącej już aranżacji. Niewielkim kosztem i nakładem pracy możemy stworzyć taras niczym z krajów śródziemnomorskich.

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny?

Największą zaletą żagla przeciwsłonecznego jest łatwość montażu i to, że zajmuje mało miejsca. Zawieszony nad stołem czy piaskownicą zapewni ochronę przed słońcem, czy deszczem. Należy jednak pamiętać o tym, że mówimy tutaj o montażu stałym. Oznacza to, że nie będziemy mogli dostosowywać położenia tkaniny do wędrówki słońca po niebie. Specjaliści polecają instalację pod kątem, z dolną częścią na zachód. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Wysokość jest sprawą bardzo indywidualną – osłona nie może uniemożliwiać nam poruszania się pod nią, ani przeszkadzać sąsiadom. Ponadto, pamiętaj, że im wyżej powiesisz materiał, tym mniej przestrzeni zakryjesz.

Istnieją dwa sposoby montażu żagla przeciwsłonecznego. Pierwsza z opcji, wertykalna, zakłada, że wszystkie wierzchołki są na różnych wysokościach. Druga, horyzontalna polega na zawieszeniu tkaniny na równej wysokości. Nie polecamy jednak tej metody, ponieważ najlepiej będzie, jeśli umieścimy jeden bok niżej i zapewnimy swobodny odpływ deszczówki. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, z instalacją poradzisz sobie sam.

Montaż żagla przeciwsłonecznego:

1. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne elementy: poszycie, liny mocujące, śruby czy karabińczyki.

2. Wyznacz punkty zaczepienia według wybranego sposobu montażu na ścianie, balustradzie, dachu czy maszcie.

3. Rozłóż, a następnie napręż tkaninę, aby zapewnić ochronę przed wiatrem czy deszczem.

4. Zamocuj wierzchołki do balustrady (za pomocą karabińczyka) lub ściany używając wiertarki i wkrętów. Wszystkie sposoby na pewno będą opisane w instrukcji od producenta.

Co zamiast żagla przeciwsłonecznego?

Jeśli szukasz idealnej osłony przed słońcem, wiatrem czy wścibskim sąsiadem, warto rozważyć także inne opcje. Na rynku istnieją klasyczne parasole ogrodowe, markizy tarasowe, markizy balkonowe , markizy boczne czy pawilony. Każdy z tych produktów jest na swój sposób wyjątkowy i spełnia różne wymagania. Dzięki szerokiej ofercie można z łatwością dopasować je do własnych potrzeb czy możliwości architektonicznych domu, czy bloku.

Uniwersalność, stały montaż i funkcjonalność żagla sprawia, że odnajdzie się on zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i ogródkach restauracyjnych czy hotelowych. Warto postawić na wysoką jakość materiału i elementów mocujących, co zapewni stabilność konstrukcji i trwałość na lata. Sugerujemy zaszaleć z kolorem – wakacyjny klimat gwarantowany!

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.