Turkusowy jest jednym z modniejszych kolorów ostatnich lat. Można go spotkać w dziecięcym pokoju, sypialni, łazience, czy kuchni, na której dzisiaj się skoncentrujemy. Jeśli wykorzystamy go prawidłowo, to ociepli wnętrze i je urozmaici. Jednocześnie nie można zapominać o tym, że jest dość intensywną barwą i jego nadmiar może przytłoczyć. Sprawdźmy więc, z jakimi kolorami można go łączyć i jakie meble będą pasować do kuchni, w której obecna jest mozaika turkusowa.

Kolor turkusowy – do jakich stylów aranżacyjnych będzie pasować?


Wbrew pozorom odcienie niebieskiego są bardzo uniwersalne. Będą dobrze wyglądać przy wielu stylach aranżacyjnych, a tym samym mamy duże możliwości. Mozaika niebieska ciekawie prezentuje się przy wystroju nowoczesnym. Możemy też pokusić się o wystrój tradycyjny. Niebieski jest jednym z kolorów kojarzących się z Grecją, czy Maroko, więc jeśli mozaikę będą tworzyć takie kształty jak arabeski, możemy z jej pomocą uzyskać piękną śródziemnomorską aranżację.

Jakie kolory i meble pasują do turkusowego?


Kluczem do ciekawego wystroju jest dobre zestawienie kolorów. Ponieważ turkus jest mocniejszym kolorem, powinniśmy wybierać meble i dodatki, które będą w stonowanych barwach. Jeżeli decydujemy się na kuchnię w stylu nowoczesnym, to możemy postawić na meble szare. Mogą być z połyskującymi lakierowanymi frontami, albo matowymi. W przypadku, gdy marzymy o stylu glamour, pomyślmy o turkusowych płytkach z połyskiem i meblach z czarnymi frontami. To wyjątkowo gustowne i eleganckie połączenie. Natomiast kiedy naszym celem jest uzyskanie aranżacji w  stylu greckim lub marokańskim, to strzałem w dziesiątkę będą meble białe. Mogą się na nich pojawić delikatne żłobienia. Być może interesuje nas kuchnia rustykalna bądź w stylu kolonialnym. Wtedy też w kuchni powinno być dużo drewna. Meble drewniane w połączeniu z turkusową mozaiką z pewnością będą wyglądać świetnie.

O czym warto pamiętać, wybierając turkusową mozaikę?


Mozaikę układa się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że płytki na podłodze powinny być antypoślizgowe. Nie możemy montować tych, które są śliskie i z połyskiem, bo zagrażają bezpieczeństwu.

W zależności od tego, gdzie umiejscowiona jest nasza kuchnia, turkus będzie wyglądał inaczej. We wnętrzu jasnym i słonecznym będzie w ciepłym odcieniu. Jeśli z kolei kuchnia jest od strony północnej, to turkus będzie sprawiał wrażenie chłodniejszego. Poza meblami zwróćmy uwagę na oświetlenie. Kiedy w kuchni ma być turkusowa mozaika, to lepszy efekt osiągniemy, jeśli sztuczne światło będzie mieć ciepłą barwę.
Nie możemy także zapominać o zachowaniu proporcji kolorów. Stosujmy zasadę 70/20/10, gdzie 70 proc. pomieszczenia będzie w bazowym kolorze, 20 proc. stanowić będzie kolor uzupełniający, a 10 proc. kolor kontrastujący, czyli nasza niebieska mozaika.