Styl Kawaii, czyli Japonia w mieszkaniu

W 2022 roku mieszkańcy i inwestorzy będą przede wszystkim stawiali na komfort, wygodę i funkcjonalność. Na pewno jednym z najważniejszych trendów będzie odniesienie do sztuki oraz Japonii, chociaż nie zabraknie także nawiązań do klasyki, vintage i retro.

Styl Kawaii to zupełna nowość na polskim rynku aranżacji. Samo słowo „kawaii” w języku japońskim oznacza takie określenia jak „miły” czy „czarujący” i odnosi się do stwierdzenia, że świat powinien być jak najbardziej delikatny. W tym stylu podstawą jest estetyka pełna jasnych, spokojnych barw, które niosą ze sobą optymizm. Do podstawowych kolorów można zakwalifikować błękitny, jasnoróżowy, kanarkowy, liliowy. Ogromne znaczenie ma wybieranie obłych kształtów mebli, a także miękkich tkanin. Ten styl jest wygodny i funkcjonalny, umożliwia również stworzenie wygodnych, czarujących pomieszczeń. Warto ponadto wybrać do tego typu wnętrza plakat kanji lub piękne fototapety odnoszące się do japońskich widoków lub azjatyckiej przyrody.

Styl boho – dla artystów

Styl boho to wyjątkowe połączenie różnych wzorów, materiałów i tkanin, kojarzące się z artystami i osobami znającymi się na sztuce oraz dobrym stylu. Nazywany jest czasami stylem wolnych dusz, ponieważ daje możliwość wyrażenia siebie i swoich potrzeb oraz upodobań. Korzenie stylu boho sięgają lat 60. i 70. XX wieku, chociaż oczywiście poszczególne elementy ewoluowały i zmieniały się. Boho przypomina więc trochę XIX-wieczną bohemę, a także wnętrza pełne przepychu i kolorów. W tym wypadku więc można zestawić ze sobą żółtą kanapę i czerwony fotel. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzając mieszkanie lub dom w stylu boho, najlepiej zdecydować się na współpracę z projektantem wnętrz.

Art deco – dla koneserów sztuki

We wnętrzach w 2022 roku popularny będzie także styl art deco, przeznaczony przede wszystkim do większych pomieszczeń, a także dla osób zainteresowanych sztuką, klasyką i pewnymi odniesieniami historycznymi. We wnętrzach w stylu art deco powinny pojawić się antyki, obrazy znanych malarzy, piękne i eleganckie akcesoria. Właśnie dlatego jest to drogi i ekskluzywny styl, pasujący głównie do bardzo dużych domów lub willi.

Styl skandynawski wciąż modny

Oczywiście wciąż modny będzie styl skandynawski, chociaż prawdopodobnie czas boomu na takie aranżacje powoli przemija. Jednocześnie styl ten jest dość tani, co ma znaczenie w kontekście rosnących cen mieszkań, stóp procentowych kredytów i materiałów budowlanych oraz rekordowych poziomów inflacji.