Płytki do łazienki – jaki styl, jakie kolory?

Już od dobrych kilku lat olbrzymią popularnością cieszą się płytki do łazienki inspirowane naturalnym kamieniem, zwłaszcza marmurem czarnym lub białym, z misternymi żyłkami przecinającymi jego powierzchnię. I jak na razie nie zanosi się na to, aby trend ten miał ulec zmianie. Takie kolekcje jak Pietrasanta Tubądzin czy Calacatta Paradyż nadal znajdują się w ścisłej czołówce popularności. W ostatnim czasie pojawiła się jednak dla nich pewna rosnąca w siłę konkurencja.

Niektórzy nie chcą już stawiać na ponadczasową elegancję marmuru. Pragną czegoś prostszego, bardziej swojskiego. Dlatego też z roku na rok rośnie zainteresowanie japońskim nurtem wabi-sabi, opartym na ideologii minimalizmu, prostoty i pogodzenia się z niedoskonałością. Inspirowane tym stylem płytki do łazienki wyglądają jak naruszone przez ząb czasu, ale niezwykle piękne w swej niedoskonałości. Pokrewnym stylem odznaczają się płytki zellige, nadające wnętrzom orientalnego charakteru, które także stają się coraz popularniejsze.

Co do kolorystyki, to najciekawszym zjawiskiem ostatniego czasu są płytki do łazienki imitujące metal pokryty rdzą. Wygląda to niezwykle efektownie i można się spodziewać, że aranżacja łazienek w najbliższym okresie będzie garściami czerpać z tego zupełnie nowego stylu.

Łazienkowe płytki wielkoformatowe – designerski hit!

Prawdziwym designerskim hitem ostatnich lat są płytki wielkoformatowe. Polskim pionierem w tej dziedzinie jest marka Tubądzin, jednak Paradyż czy Cerrad także doskonale poradziły sobie z tym tematem. Oferta płytek wielkoformatowych jest spora i pozwala stworzyć wnętrza zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym czy rustykalnym.

Zaletą płytek wielkoformatowych jest to, że umożliwiają kreację bardzo ciekawych aranżacji, optycznie powiększają wnętrze i posiadają mniej spoin. Poza tym bardzo często są rektyfikowane, dzięki temu fugi mogą być bardzo cienkie. Tego typu płytki osiągają rozmiary 120x240, a nawet 300x150 centymetrów.

Płytki do łazienki trójwymiarowe – piękne i oryginalne

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również płytki 3D – w tym płytki strukturalne. Producenci stale powiększają swoją ofertę w tym zakresie, co pozwala na coraz większe możliwości aranżacyjne. Tego typu płytki łazienkowe świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie wystroju, w formie ciekawych dekoracji. Trzeba jednak postępować z nimi dość umiejętnie, ponieważ mogą zdominować pomieszczenie, ale przy dobrze stworzonym projekcie sprawią, że wnętrze łazienki zyska oryginalnego, zapierającego dech w piersiach stylu.

Nie trudno spostrzec, że aktualne trendy obejmujące płytki do łazienki można podzielić na dwa nurty, które różnią się diametralnie. Z jednej strony mamy cieszący się ciągłą popularnością elegancki styl dyktowany przez marmurowe płyty wielkoformatowe. Z drugiej natomiast wyłania się naturalistyczny styl czerpiący inspiracje z prostoty, minimalizmu i niedoskonałości oraz orientalizmu opartego na niewielkich płytkach zellige. Mamy zatem dwie skrajności, ale obie równie piękne. I co najważniejsze, umożliwiające stworzenie wymarzonego i modnego wnętrza, dla ludzi o różnych potrzebach i gustach.