Aranżacja pokoju dziecka z pewnością powinna być dopasowana do wieku szkraba, by dobrze mu służyła. Nie oznacza to jednak, że wystrój musi być przesłodzony. Zamiast od razu decydować się na sztampowe rozwiązania, które często są przesadnie infantylne, lepiej wprowadzić do przestrzeni nieco bardziej oryginalne pomysły dekoracyjne.

W tej roli doskonale sprawdzą się fototapety, które pozwolą w mgnieniu oka ozdobić przestrzeń i nadać jej wyjątkowego charakteru. Jakie motywy przedstawieniowe wybrać, by aranżacja pokoju dziecięcego odpowiadała maluchowi, ale jednocześnie nie była zbyt dziecinna? Oto garść pomysłów przygotowanych przez ekspertów z Myloview.

Aranżacja pokoju dziecięcego – na to warto zwrócić uwagę

Pierwszą istotną rzeczą jest to, by pokoju nie zdominowały bajkowe postaci. Nie oznacza to, że w wystroju nie może się pojawić ukochany jednorożec córki lub superbohater w pelerynie, który jest idolem syna. Jednak warto, by takie przedstawienia były akcentem, na przykład w postaci plakatu, który łatwo będzie wymienić, gdy maluch podrośnie.

Drugą ważną kwestią jest to, by nie sugerować się utrwalonym przez lata wzorem, że pokój dziewczynki musi być różowy. Paleta kolorystyczna jest przecież znacznie szersza! Bez względu na płeć dziecka warto postawić na uniwersalne i ponadczasowe kolory ziemi urozmaicone niebieskimi, zielonymi czy pomarańczowymi akcentami. Dobrym źródłem inspiracji może być styl skandynawski, który słynie z delikatnej palety barw.

Trzecią kwestią jest to, by wystrój pokoju dziecięcego dopasować do pasji malucha. Ścienne dekoracje prezentujące jego zainteresowania staną się ozdobą na lata, z której z pewnością tak szybko nie wyrośnie. Taka aranżacja niesie za sobą plusy także dla rodziców, którzy nie będą musieli szybko po urządzeniu pokoju przeprowadzać jego rearanżacji!

Ponadczasowe fototapety: młodzieżowe i dziecięce desenie

Dobrym pomysłem na udekorowanie ścian w dziecięcym pokoju, by świetnie prezentowały się przez lata, są fototapety młodzieżowe w rozmaite desenie. To rozwiązanie, które będzie pasować jak ulał do dziecięcej aranżacji, a dzięki temu, że nie jest infantylne, będzie cieszyć malucha przez długi czas.

Ponadczasową propozycją są wszelkie geometryczne wzory. Mogą to być pastelowe groszki, pionowe i poziome paski, zygzaki czy kratka. Ciekawym pomysłem są desenie utrzymane w Stylu Memphis, który charakteryzuje się nieco komiksowym wyglądem. Taka ozdoba pozwoli ożywić stonowany wystrój utrzymany w skandynawskim stylu. Ciekawym wariantem jest także fototapeta 3d. Młodzieżowa geometryczna kompozycja przedstawiająca przestrzenny wzór – na przykład wielobarwną mozaikę – nie tylko ozdobi, ale i optycznie powiększy mały pokoik.

A jeśli chcemy wprowadzić pod dach odrobinę natury, z którą szkrab ma niewiele kontaktu mieszkając w mieście, w tym zadaniu pomoże nam roślinny deseń. W pokoju dziewczynki pięknie będą wyglądać przedstawienia polnych kwiatów, a u chłopca zielone liście tropikalnych roślin.

Inspirowane pasją dziecka fototapety: dinozaury, kosmos i dalekie kraje

Innym pomysłem na ponadczasową aranżację są takie ozdoby, które odwzorowują zainteresowania dziecka. W tym przypadku warto wybrać takie przedstawienia, które mają dodatkowo dydaktyczną wartość. W ten sposób nie będą zbyt infantylne. Najlepiej zobaczyć to na przykładach.

• dinozaury

Zaczniemy od bardzo chętnie wybieranej fototapety. Dinozaury fascynują wiele maluchów, dlatego jeśli dziecko interesuje się pterodaktylami, stegozaurami czy diplodokami, nic nie stoi na przeszkodzie, by w pokoju zagościli właśnie tacy bohaterowie! Ważne jest natomiast to, by ścienna dekoracja miała dodatkową wartość. Jeśli znajdą się na niej realistycznie zaprezentowane gatunki dinozaurów z ich nazwami, a nie bajkowe stwory jak z kreskówki, to taka ozdoba będzie dłużej służyć dziecku.

• kosmos

Innym chętnie wybieranym motywem jest kosmos. Obok wzorów, które przedstawiają rakiety i astronautów, na uwagę zasługują także fototapety z naszym Układem Słonecznym. To rozwiązanie, z którego maluch dowie się rzeczy przydatnych w szkole. Ciekawym pomysłem jest również wzór zrobiony ze zdjęcia, który prezentuje Drogę Mleczną lub kolorową mgławicę.

• mapa świata

Ostatnim pomysłem przygotowanym przez ekspertów jest fototapeta z mapą świata. Choć może się wydawać, że to propozycja zbyt poważna do dziecięcej aranżacji, wystarczy wybrać ilustrację skierowaną do najmłodszych. Taki wariant będzie przedstawiał lądy wypełnione kolorowymi napisami z nazwami poszczególnych krajów lub znajdą się na nich sylwetki zwierząt zamieszkujące dany region.

Dzieci dorastają szybciej, niż myślimy. To, co teraz wydaje się być idealnym rozwiązaniem, za chwilę stanie się zbyt przesłodzone i infantylne. By tego uniknąć, warto od razu wybrać takie aranżacyjne pomysły, które choć pasują do malucha, charakteryzują się jednocześnie ponadczasowym wyglądem. W ten sposób pokój będzie służyć przez lata.