Ach ta kapryśna pogoda

Chociaż wszyscy kochamy miesiące wiosenne i letnie, to wiemy doskonale, że potrafią być one dość mocno kapryśne, a więc poza słońcem zdarzają się okresy deszczowe i wietrzne. W takich warunkach siedzenie pod gołym niebem jest niezbyt komfortowe, czasem zaś niemożliwe. Zamiast chować się w domu, tracąc kontakt ze świeżym powietrzem zdecydowanie lepiej zainwestować w altanę ogrodową, które stanie się centralnym punktem ogrodu, w sam raz do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Powstaje pytanie: z jakiego materiału ją wykonać? Wybór jest spory, bo altany buduje się z drewna, metalu, szkła i poliwęglanu. Dowiedzmy się o nich jak najwięcej, by podjąć ostateczną decyzję.

Drewno - najpopularniejsze, ale czy najlepsze?

Drewno to bardzo popularny materiał konstrukcyjny, wykorzystuje się więc też go często do budowy altan. To nie dziwi, bo łatwo w ten sposób stworzyć budowlę, na jakiej nam zależy. Budulec sprawdzi się w przypadku mniejszych, nieskomplikowanych altan, jak i większych, fantazyjnych konstrukcji. Co równie ważne, drewno świetnie się prezentuje, stanowiąc piękną, a zarazem spójną, bo naturalną ozdobę ogrodu.

Pamiętajmy jednak, żeby regularnie je konserwować, czyli impregnować, bo drewno, jak wiadomo, nie jest obojętne na działanie czynników atmosferycznych, więc po pewnym czasie zacznie prezentować się coraz gorzej. W naszym kapryśnym klimacie, gdy występują praktycznie wszystkie rodzaje opadów, a temperatura raz jest za niska, raz za wysoka, te czynniki szybko i dość znacznie wpływają na gorszą kondycję drewna.

Altana ogrodowa z aluminium fot. Palram.pl

To może coś innego?

Chociaż drewno jest szlachetnym i pięknym materiałem, to przez swoją podatność na czynniki atmosferyczne zniechęca wiele osób. Poszukują oni czegoś bardziej wytrzymałego, a równie ładnego. Nie dziwi więc, że wybierane są takie materiały jak aluminium, metal czy wytrzymały poliwęglan. Altany tego typu to najczęściej są dość proste konstrukcyjnie, które wspaniale się prezentują w ogrodach urządzonych w nowoczesnym stylu. Są estetyczne, praktyczne i trwałe.

Metalowa altana Palermo na tarasie fot. Palram.pl

Altana metalowa - dlaczego warto?

Polecane są szczególnie altany metalowe, gdyż są one niezwykle odporne na niekorzystne warunki pogodowe, co jak już wspominaliśmy, jest bardzo znamienne w naszym kapryśnym klimacie. Lepiej więc mieć pewność, że wybrana przez nas konstrukcja nie będzie podatna na zmienną aurę. Co równie ważne, aluminium jest materiałem bardzo lekkim, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie złożyć altanę, nie wkładając w to zadanie wiele siły fizycznej. W większości przypadków złożymy ją w pojedynkę, ewentualnie wraz z pomocnikiem.

Kolejną zaletą jest to, że altany metalowe zachwycają swoim wyglądem. Są nie tylko solidne, ale również stylowo industrialne i świetne wpasowują się w ogrodową przestrzeń. Wspomnijmy też o tym, że montaż altany tego rodzaju nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy wiedzy. W sklepach internetowych dostępne są instrukcje i porady dotyczące montażu każdej altany, można je znaleźć na przykład tutaj https://palram.pl/altany-ogrodowe.

Nie ma wątpliwości, że w każdym ogrodzie powinna stanąć altana. Ma ona zastosowanie przez ponad pół roku, nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią, jak pogoda dopisuje. Nim jednak w nią zainwestujmy, zastanówmy się, jaki materiał sprawdzi się najlepiej.