Najlepsze rolety – czy takie istnieją?

 

Rolety różnią się między sobą konstrukcją, wyglądem, sposobem sterowania, a także możliwością demontażu i prania. Każdy typ rolety ma plusy i minusy. Trudno jednoznacznie wyrokować, które są najlepsze. Można jednak pokusić się o ustalenie, jak dobrać rolety do różnych typów wnętrz i które sprawdzą się najlepiej.

Zawsze warto zwrócić uwagę na producenta rolet. Sprawdzony, zaufany dostawca, to gwarancja, że rolety posłużą nam długo.

 

Rolety gotowe czy na wymiar?

 

Jedne i drugie nie powinny być demonizowane. Jeśli rolety gotowe spełniają wszystkie nasze wymogi, nie powinniśmy przed nimi uciekać tylko dlatego, że zamówienie rolet na wymiar wydaje się bardziej ekskluzywne.

Rolety gotowe to rozwiązanie przede wszystkim na typowe okna o standardowych rozmiarach. Ponadto trzeba pamiętać, że gotowe produkty oferowane są w uboższej gamie kolorystycznej. Trudno też o mniej popularne wzory.

Przy oknach o niestandardowych rozmiarach najlepszym wyjściem jest zamówienie rolet na wymiar. Dzięki temu dokładnie zasłonią okno i nie będą od niego odstawały. Przy tym mamy możliwość wyboru wzoru i koloru, co też nie jest bez znaczenia.

 

A jaki typ rolety wybrać? Sporo zależy od aranżacji wnętrza, ale niektóre typy rolet są bardzo uniwersalne.

 

 

Rolety w kasecie

 

Bezinwazyjny montaż czyni te rolety bardzo popularnymi. Montuje się je bezpośrednio do ramy okna, bez wiercenia. Rolety w kasecie to chyba najbardziej znany, choć trudno wyrokować, czy najpopularniejszy, typ rolet. Rolka, na którą nawija się roletę, jest zamaskowana kasetą. Podnoszenie i opuszczanie rolety odbywa się za pomocą mechanizmu łańcuszkowego lub koralikowego. Podniesiona do góry roleta ukrywa się w kasecie i jest praktycznie niewidoczna.

Takie rolety dobrze sprawdzają się w wynajmowanych mieszkaniach. Bezinwazyjny montaż umożliwia zdjęcie rolety z okna i zabranie do nowego lokum.

Rolet dzień noc nie pierze się. Najlepiej czyścić je na oknie wilgotną gąbką lub raz na jakiś czas odkurzyć.

 

Rolety dzień noc

 

Bardzo modne i nowoczesne rolety, od kilku lat robią furorę, zwłaszcza w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Ale rolety dzień noc nadają się także do domowych wnętrz. Sprawdzają się szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, ale przy odpowiedniej aranżacji można zamontować je także we wnętrzach w stylu mieszczańskim lub glamour. Raczej nie sprawdzą się w salonach rustykalnych i retro.

Technicznie roleta dzień noc jest złożonym na pół materiałem utkanym z kolorowych i transparentnych pasów. Obciążnik w dolnej części ułatwia sterowanie roletą i zachowanie takiej samej odległości obu połówek na całej wysokości. Ustawienie transparentnych pasów na tej samej wysokości sprawia, że do wnętrza dostaje się światło. Jeśli transparentne pasy spotkają się z kolorowymi, okno zostanie całkowicie zaciemnione. Jest też możliwość podciągnięcia całej rolety do góry i odsłonięcie okna w całości.

Rolety dzień noc czyści się na oknie. Warto robić to regularnie.

 

Rolety plisowane

 

Te rolety zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na dużą możliwość konfiguracji. To jedyne rolety, które można zasłaniać i odsłaniać inaczej, niż tylko z góry na dół. W zależności od potrzeb można przesłonić dowolną powierzchnię okna, można też odsłaniać je, opuszczając do dołu. Szczególnie cenne jest ustawienie pozostawiające odsłonięty górny i dolny fragment szyby, przesłaniające jedynie środkowy.

Rolety plisowane wyglądają jak sztywny materiał złożony w harmonijkę. Takie spreparowanie materiału nazywa się inaczej plisowaniem, stąd ich nazwa. Sprawdzają się we wszystkich typach wnętrz. Można je zdemontować i uprać.

 

Rolety rzymskie

 

Bardzo stylowe i dekoracyjne rolety, nadające się raczej do wnętrz urządzonych bez minimalistycznego zacięcia. Szyje się je z tkanin zasłonowych i faktycznie po opuszczeniu przypominają krótkie zasłony. Ich wyróżnikiem są poziome pasy i tunele z fiszbinami. Takie rolety nie zwijają się na rolkę, ale składają w dekoracyjne fałdy, dlatego nawet podniesiona roleta może przyciągać wzrok i zdobić wnętrze.

Rolety rzymskie bardzo ładnie prezentują się we wnętrzach w stylu glamour, szczególnie jeśli dół jest wykończony falbaną lub błyszczącą lamówką. Można je powiesić także w salonie w stylu boho, nowojorskim i urban jungle. Raczej nie sprawdzi się we wnętrzu w stylu rustykalnym i vintage.

Rolety rzymskie można zdjąć z okna i uprać. Jeśli mamy rolety w różnych rozmiarach, warto pochować osobno fiszbiny i sznurówki od każdej z nich, żeby się nie pomieszały.

 

Przeczytaj także: Jakie rolety wybrać, czyli dekorujemy okna na wiosnę