Salon w skandynawskim stylu

Styl skandynawski podbił serca projektantów na całym świecie. Cechuje go funkcjonalność, ponadczasowość, prostota i ciepła, przyjazna atmosfera. Można go wprowadzić do każdego pomieszczenia, ale najczęściej pojawia się w kuchniach i salonach. Kluczowym elementem skandynawskiego salonu, decydującym o jego przytulnym, rodzinnym charakterze, jest sofa — narożna lub tradycyjna.

Sofy do salonu w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne

Sofy w skandynawskim stylu są proste, eleganckie i wygodne. Posiadają miękkie, przyjemne w dotyku obicie, utrzymane na ogół w subtelnych, pastelowych barwach. Odważne, intensywne kolory tapicerki nie są niedozwolone, jeśli służą wprowadzeniu do wnętrza kontrastu i ożywienia. Trend scandi opiera się na rzeczach pięknych, komfortowych i użytecznych jednocześnie. Do salonu w tym stylu pasuje zarówno sofa narożna, jak i tradycyjna, w szczególności sofa z funkcją spania, osadzona na drewnianych nóżkach. Proste, piękne i co ważne – funkcjonalne sofy i kanapy rozkładane oferują m.in. Salony Agata. Większość dostępnych w asortymencie sof rozkładanych pasuje do skandynawskich wnętrz.

Przydatne cechy praktyczne sof

Zwróćcie uwagę, żeby kupowana sofa była bezproblemowa do utrzymania w czystości. Materiał powinien być plamoodporny i prosty w czyszczeniu. Praktycznym rozwiązaniem jest tkanina z powłoką water repellent. Gdy niechcący wylejecie na sofę sok lub inny napój, ciecz skropli się na powierzchni, co da Wam więcej czasu na wytarcie. W czynnościach porządkowych pomogą też nóżki. Dzięki nim z łatwością odkurzycie przestrzeń pod sofą. Jeżeli szukacie wypoczynku do niewielkiego mieszkania, warto kupić model rozkładany. Gdy odwiedzą Was goście, którzy postanowią zostać na noc, zapewnicie im komfortowe miejsce do spania.

Praktyczne systemy rozkładania sof

Wybierając sofę z funkcją spania, koniecznie przyjrzyjcie się systemowi rozkładania. Od zastosowanego mechanizmu zależy m.in. wygoda rozkładania mebla i korzystania ze schowków.

• Mechanizm DL zapewnia łatwe rozkładanie bez konieczności odsuwania mebla od ściany oraz daje swobodny dostęp do pojemnika na pościel. Wystarczy unieść i wysunąć siedzisko, a w jego miejsce położyć oparcie. Jeszcze szybszą przemianę sofy w komfortowe łóżko oferuje innowacyjny mechanizm ONE MOVE DL.

• Dużą popularnością cieszy się także automat Delfin, który umożliwia szybkie i proste rozkładanie mebla. Znajduje zastosowanie głównie w narożnikach. Spod siedziska wysuwa się wózek na kółkach, a następnie podciąga element uzupełniający. Uzyskana w ten sposób powierzchnia do spania jest duża i stabilna.

• Innym, znanym systemem rozkładania sof jest tzw. wózek. Pod siedziskiem znajduje się specjalny wózek, który należy wyciągnąć, a następnie rozłożyć materac. Sofa z wózkiem jest zwykle mała. Za to utworzone z niej łóżko wprost przeciwnie!

• Rozwiązaniem charakterystycznym dla wersalek jest mechanizm klik-klak. Unosicie siedzisko, przyciskacie je do oparcia i opuszczacie po usłyszeniu kliknięcia.

Aby sprawdzić, który mechanizm Wam najbardziej odpowiada, warto odwiedzić stacjonarny salon meblowy i po prostu rozłożyć upatrzoną sofę.

Sofa za mało skandynawska? Postaw na dodatki!

Obowiązkowym dodatkiem do sofy w skandynawskim salonie są ozdobne poduszki, które uprzyjemniają wypoczynek i wzmacniają efekt przytulności. Przy lub pod sofą połóżcie dywan z miękkim, długim runem, np. typu shaggy. Na sofę niby niedbale rzućcie mięsisty koc z naturalnego materiału. Klimat scandi gwarantowany!