Fototapety industrialne to prawdziwe bogactwo różnorodnych wzorów. Myśląc o takich motywach dekoracyjnych do głowy mogą nam przychodzić panoramy wielkich miast, nowoczesna architektura lub czerwona cegła. Świat aranżacji wnętrz lubi jednak nieoczywiste rozwiązania, dlatego warto wiedzieć, że do wyboru mamy znacznie więcej opcji, niż może się wydawać.

W pierwszej kolejności sprawdźmy jednak, dlaczego fototapeta do salonu i kuchni to doskonałe rozwiązanie. Zyskamy na tym nie tylko piękny wystrój.

Fototapety industrialne – szybki pomysł na udekorowanie nowoczesnego wnętrza

Industrialne mieszkania odznaczają się surowym charakterem. Dominuje tutaj beton, stal i szkło, a czasami także czerwona lub pomalowana na biało bądź szaro cegła. Nowoczesne meble i przestronne wnętrza najprawdopodobniej wpłyną na to, że wystrój nie będzie się prezentował przytulnie.

Jeśli więc chcemy zachować industrialny klimat, ale jednocześnie nieco go przełamać, w tym zadaniu pomogą nam fototapety do salonu. Co więcej, duża, pusta i niezagospodarowana ściana może prezentować się tak, jakbyśmy nie mieli pomysły na wnętrze. Przemyślany motyw dekoracyjny stanie się natomiast kropką nad i.

To błyskawiczny przepis na metamorfozę, która odmieni dotychczasową stylizację o 180 stopni, nadając jej charakteru.

Oto fototapety do salonu, które odmienią dotychczasową aranżację

We wstępie powiedzieliśmy już, jakie motywy dekoracyjne kojarzą się z industrialnym stylem. Okazuje się jednak, że do takiego wystroju można wprowadzić nie tylko panoramy słynnych metropolii czy przedstawienia fabrycznej architektury, ale także wiele całkowicie innych wzorów – w tym nawet kwiatowe kompozycje! Ważne jest natomiast to, by estetyka i kolorystyka fototapety pasowała do industrialnej stylizacji.

• Roślinne motywy

Floralne fototapety w industrialnym wnętrzu? Jak najbardziej! To prosty przepis na to, co zrobić, by wystrój nabrał bardziej przytulnego i miłego dla oka charakteru. W ten sposób uda się przełamać nowoczesne i minimalistyczne wnętrze. Zaletą roślinnych motywów jest to, że nie wychodzą z mody i zawsze dobrze się prezentują. Zamiast jednak sięgać po kolorowy wzór, lepiej zdecydować się na egzotyczne liście palm w szarej tonacji. To właśnie taka kolorystyka sprawi, że wystrój zachowa swój industrialny klimat.

• Elegancka geometria

Geometryczne wzory zdynamizują salon, który odznacza się spokojnym charakterem. Jeśli do tej pory nie było tu żadnych ozdób, kolorystyka zawężona była do kilku odcieni, a ściany świeciły pustkami, geometryczna fototapeta nada przestrzeni zupełnie nowej prezencji. Świetnym pomysłem będzie elegancki deseń, który kontrastuje z loftowym wnętrzem i specjalnie postarzanymi meblami. Im mniejszy metraż, tym kolorystyka ściennej dekoracji powinna być jaśniejsza.

• Desenie w 3D

Styl industrialny sprawdzi się nie tylko w przestronnym metrażu. Jeśli postawiliśmy na taką estetykę mając niewielki salon, wówczas warto zastosować specjalny trik, który pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. W tej roli znakomita będzie fototapeta przedstawiająca trójwymiarowy deseń. W przeciwieństwie do poprzedniej propozycji taka kompozycja imituje głębię, co sprawia, że pokój wygląda na znacznie większy. Taki efekt będzie się najlepiej prezentował, gdy fototapeta znajdzie się na największej ścianie w pokoju.

Wodoodporne fototapety do kuchni to pomysł na stylową dekorację

Ścienną dekoracją można ozdobić nie tylko salon, czego najlepszym przykładem jest fototapeta do kuchni. Styl industrialny jest nie tylko efektowny, ale także praktyczny, dlatego sprawdzi się idealnie w tym pomieszczeniu. Takie wnętrza są łatwe w utrzymaniu czystości i porządku, bo odznaczają się pewnego rodzaju minimalizmem.

Kluczem do aranżacyjnego i dekoracyjnego sukcesu się wodoodporne fototapety do kuchni. Podczas zakupu należy zadbać o to, by wybrać wariant z laminatem, czyli warstwą ochronnej folii, która sprawia, że bryty są nie tylko wodoodporne, ale i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie wzory będą pasować do industrialnej kuchni? Wybraliśmy kilka różnych propozycji.

• Wzór na całą ścianę

Jeśli w kuchni znajduje się ściana, która nie jest w całości zasłonięta meblami lub sprzętami AGD, na takiej dużej płaszczyźnie świetnie będzie się prezentować panorama słynnej metropolii. Sięgające chmur wieżowce nadadzą industrialnej aranżacji wielkomiejskiego charakteru. Jeśli wolimy zachować minimalistyczny klimat wnętrza, strzałem w dziesiątkę będzie wzór imitujący beton, wspomnianą już cegłę lub metalowe płyty z nitami.

• Wzór nad kuchenny blat

W przypadku, gdy jedyną odsłoniętą ścianą jest przestrzeń między blatem a wiszącymi szafkami, wówczas warto postawić na wyrazisty wzór, który od razu przykuje uwagę. Połączenie drewna i betonu to świetny duet, dlatego ciekawym pomysłem jest fototapeta imitująca deski, lite drewno lub drewnianą mozaikę. Dużą popularnością cieszą się także roślinne motywy retro zestawione z industrialną estetyką i w tej roli świetny okaże się motyw dżungli z egzotycznymi zwierzętami.

Fototapety to doskonały sposób na to, by zwykłej aranżacji nadać wyjątkowego i oryginalnego charakteru. Popularny styl industrialny nabierze zupełnie nowej prezencji, gdy urozmaici się go roślinnym bądź geometrycznym deseniem. Z kolei wodoodporne fototapety pozwolą udekorować kuchnię, która do tej pory pozbawiona była jakichkolwiek ozdób.