Styl loftowy - cechy charakterystyczne

Styl loftowy jest niepowtarzalny, a to dlatego, że każdy element wydaje się na pozór niepasujący do reszty. Całość tworzy wyjątkową eklektyczną kompozycję, która charakteryzuje się sporą ilością elementów stalowych, solidnych uchwytów oraz nawiązań do minionych epok. Meble wydają się nieco zniszczone, jednak tak naprawdę są odrestaurowane i mają specyficzny klimat. Architekci wnętrz rekomendują zastosowanie stylistyki loftowej do otwartych przestrzeni, przestronnych pomieszczeń lub mieszkań z antresolą.

Jakie meble do loftu?

Nie każdy producent mebli posiada w swojej ofercie elementy wystroju, które będą idealnie nadawać się do pomieszczenia loftowego. Podczas kompletowania mebli warto zwracać uwagę na metalowe regały, na których znajdą się książki. Im mniej elementów ozdobnych na meblach, tym lepiej. Obok domowej biblioteczki może stać fotel na płozach. Punktem centralnym będzie szafa z litego drewna, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieco wysłużona. Loft można uzupełniać solidnymi meblami, które pozornie są zbyt ciężkie do danej przestrzeni, jednak to one nadają specyficzny klimat. Dobrym sposobem na aranżację przestrzeni jest zdecydowanie się na elementy betonowe i dodatki w odcieniu szarości. Jako miejsce wypoczynku posłuży wygodna sofa wykonana ze skóry naturalnej lub syntetycznej oraz stalowy lub drewniany stół. Krzesła loftowe mogą odznaczać się nieco bardziej żywiołowym odcieniem i stanowić ciekawy kontrast dla stołu. Do wyboru modele tapicerowane oraz drewniane. Stoły loft są projektowane z różnych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie metalowego stelażu i drewnianego blatu. Wygląda to nietuzinkowo i z pewnością zrobi wrażenie na gościach.

Postaw na kolor!

Loft sprawia wrażenie niewykończonego. Na pozór wydaje się, że stoły i krzesła do siebie nie pasują, gdyż mają inne kolory. Jednak, gdy wnętrze jest jednolite, można wykorzystać kilka wizualnych aspektów, które uczynią go ciekawym. Warto zatem dodać mocniejszy dodatek, który przełamie tendencyjność wystroju. W lofcie warto również wyeksponować miedziane rury czy elementy wentylacji. Wyróżnione będą tworzyć ciekawy dodatek, odbijając światło.

Dodatki do loftu

Oprócz charakterystycznych kolorów, wnętrza loftowe wyróżniają się także specyficznymi konstrukcjami. Jedną z nich jest układ spoiw oraz stelaży. Przyjmują one kształt "X", nogi krzeseł lub chookerów się krzyżują, nadając im niepowtarzalny wygląd. W industrialny klimat wpisuje się również różowe złoto. Wprowadza nieco ciepła i sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Wśród dodatków, które pasują do danego wnętrza, znajduje się także puchaty dywan. Warto zastosować kontrasty, nie bać się przełamania konwencji. Loft to przestrzeń z założenia post industrialną. Z tej przyczyny wyróżnia się dużymi oknami oraz lustrami, które odbijają światło. Hitem ostatnich lat jest również ściana wyłożona cegłą lub surowym betonem. Odważniejsi mogą zdecydować się na pozostawienie ścian w stanie surowym. Osoby, które chcą jedynie wprowadzić nieco loftowego charakteru, mogą zdecydować się na jedną ścianę bez ozdobników inne zaś pomalować dowolnym kolorem (beże, szarości).

Surowy charakter loftu tak naprawdę tkwi w szczegółach i znajduje swoje odzwierciedlenie w oszczędności. Im mniej bogate w ozdoby miejsce, tym bardziej będzie przypominało klimat post industrialny. Aby osiągnąć efekt jak z okładki magazynu wnętrzarskiego, warto skupić się na dodatkach. Rekomenduje się również mieszanie form i faktur, aby uzyskać efekt eklektyzmu. Oprócz surowych ścian jednolite barwy mogą znajdować się na doniczkach czy obrazkach. Lustra natomiast optycznie powiększą pomieszczenie, dzięki czemu będzie ono wydawało się bardziej przestronne. W kwestii stołu i krzeseł warto postawić na kontrasty, gdyż to one stworzą nietuzinkowy klimat nawiązujący do pomieszczeń, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogły służyć za warsztat lub halę fabryczną. Metalowe meble z elementami drewna będą idealnym uzupełnieniem salonu lub jadalni. Jednak, aby pokój zachował swój wyjątkowy charakter, nie może braknąć również delikatnej tapicerki, która uczyni ulubiony fotel wygodnym miejscem odpoczynku.