Komfort ponad wszystko

Absolutnie najważniejszym kryterium jest komfort pracy. To oznacza, że wybrany zestaw słuchawkowy nie powinien być za ciężki, za to wszystkie elementy, które opierają się na ciele – opaska, wygłuszenie słuchawek – muszą być miękkie, elastyczne i nie mogą powodować otarć lub dyskomfortu. To naprawdę trudne do osiągnięcia, dlatego niektórzy producenci sięgają po niestandardowe sposoby wykańczania swoich słuchawek. Jabra na przykład stosuje nietypowe wygłuszenie poduszek wokółusznych – ich słuchawki można obejrzeć na przykład tutaj:

https://www.senetic.pl/jabra/zestawy_sluchawkowe_usb_dla_centrow_kontaktowych_i_biur/ .

Niezawodność ma znaczenie

Sprzęt wykorzystywany do pracy zdalnej musi być zawsze sprawny. Dotyczy to także zestawów słuchawkowych. To oznacza, że w tym segmencie raczej nikt nie oczekuje innowacyjnych rozwiązań technologicznych, stawiając raczej na to, co już się sprawdziło. Najlepszym tego przykładem jest choćby fakt, że zdecydowana większość profesjonalnych zestawów słuchawkowych do pracy zdalnej nadal korzysta z połączenia przez mini jack albo ewentualnie USB. Połączenie bluetooth, poza tym, że wymuszałoby montaż ciężkiego akumulatora, jest narażone na przerwanie komunikacji, stąd najczęściej komunikacja odbywa się po kablu.

Kilka funkcji, których brakuje w słuchawkach na co dzień

Zestawy słuchawkowe do pracy zdalnej będą różniły się od podstawowych modeli słuchawek pewnymi drobnymi udoskonaleniami, które w olbrzymim stopniu wpłyną na ich użyteczność. Oto niektóre przykłady:

  • tłumienie eliminujące z otoczenia szumy o wysokiej częstotliwości, kojarzone choćby z ciągłą pracą wentylatorów komputerowych, klimatyzatorów czy innego sprzętu;
  • wskaźniki zajętości widoczne dla otoczenia, informujące o tym, że pracownik prowadzi rozmowę, dzięki czemu wszyscy wiedzą, że nie należy mu przeszkadzać;
  • wygodne zarządzanie połączeniem na przykład z poziomu pilota na przewodzie, dzięki czemu można zakończyć połączenie, wyciszyć mikrofon lub sterować głośnością bez zbytniego zaangażowania.

Są oczywiście dostępne bardziej nowoczesne modele – z aktywną redukcją szumów, możliwością pracy bezprzewodowej czy nawet możliwością składania samego pałąka. Zwykle jednak należą one raczej do segmentu wysokiej klasy urządzeń domowych, a nie zestawów słuchawkowych do pracy zdalnej.

Dobra marka warta swoich pieniędzy

Sprzęt do pracy zdalnej siłą rzeczy będzie zużywał się szybciej od domowego, bo codzienne kilka godzin używania wpływa na to, jak szybko materiały tracą swoje właściwości. Dlatego zwykle w profesjonalnym segmencie dominują znane marki. Chodzi nie tylko o lepszą konstrukcję zestawów słuchawkowych, ale też korzystniejsze warunki gwarancji czy dostępność materiałów eksploatacyjnych, co w dłuższej perspektywie sprawia, że zakup początkowo droższego sprzętu staje się ekonomicznie uzasadniony.