1. Jaką pralkę kupić - wymiary pralki na które musisz zwrócić uwagę

2. Pojemność pralki i sposób załadunku

3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

4. Silnik inwerterowy. Jaki ma wpływ na pracę pralki?

5. Programy prania dostępne w pralkach - jakie powinna mieć dobra pralka?

 

Jaką pralkę kupić - wymiary pralki na które musisz zwrócić uwagę

Jeżeli właśnie stoimy przed wyborem nowej pralki, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby zdecydować się na najbardziej optymalny model. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że w sklepie spotkamy się z dwoma wariantami tego AGD. Będą to kolejno:

pralki wolnostojące, czyli takie które możemy ustawić w zasadzie w dowolnym miejscu, niezależnie od tego gdzie mamy podłączenie wody;

pralki do zabudowy, przy których szczególnie trzeba zwrócić uwagę na wymiary i które możemy "ukryć" wśród mebli i innych sprzętów.

Same wymiary pralki również mają znaczenie i powinniśmy wziąć je pod uwagę - inaczej urządzenie może nie zmieścić się do wnęki czy w miejsce, które dla niego przygotowaliśmy. Wielkość i wymiar tego rodzaju AGD jest połączona z jego ładownością. Zwykle im mniejsze urządzenie, tym mniej rzeczy na raz będziemy w stanie uprać. Dla mieszkań, w których jest bardzo mało miejsca powstały również wymiary niestandardowe, oznaczane jako slim lub super slim.

 

Pojemność pralki i sposób załadunku

Ładowność pralki to parametr określający, ile rzeczy na raz będziemy w stanie do niej włożyć. Im większa ładowność, tym również sam model będzie zajmował więcej miejsca. Pojemność pralki możemy uznać za swoisty wyznacznik wskazujący na to, dla ilu osób w domu będzie ona spełniać swoje zadanie. Mamy przy tym do wyboru kilka różnych opcji:

ładowność do 4 kg: pralki o takiej pojemności oznaczane są jako super slim. Małe i wygodne, dobrze sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się dla jednej osoby, jednak przy okazji prania większych rzeczy, jak na przykład pościel czy zasłony, może pojawić się problem w postaci niemożności zmieszczenia tych rzeczy do bębna;

ładowność 5-6 kg: jest to najbardziej uniwersalna i najczęściej spotykana pojemność, dobra dla 2-3 osób. Stanowi swoisty kompromis pomiędzy wymiarami, a możliwościami załadunku;

ładowność 7-8 kg: pralka tej wielkości dobrze sprawdzi się dla większej rodziny, między 4 a 5 osób. Ze względu na pojemność będzie również nieco większa w swoich wymiarach, co trzeba wziąć pod uwagę przy okazji projektowania łazienki czy kuchni;

ładowność 9 kg i więcej: to grupa tzw. pełnowymiarowych pralek. Sprawdzi się w domach o bardzo dużej ilości lokatorów, na przykład w sytuacji gdy rodzina ma dużo dzieci. W tej kategorii znajdziemy modele o pojemności nawet 11 kilogramów, oczywiście za stosownie wyższą cenę.

Wybierając pralkę powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób załadunku. Modele ładowane od góry wymagają zwykle więcej przemyślenia w kwestii samego umiejscowienia AGD w domu. Ich wymiary są również zawsze takie same, niezależnie od pojemności, chociaż zwykle ten sposób ładowania występuje raczej w mniejszych egzemplarzach. Z kolei ładowanie od frontu ma wpływ na wymiar pralki - im większą ma ona ładowność, tym sama również będzie większa.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

Poza samym wyglądem i sposobem załadunku prania, przy okazji wybierania nowej pralki musimy również zwrócić uwagę na jej parametry. Do najważniejszych zaliczają się:

prędkość wirowania: im większa liczba obrotów na minutę, tym mniej mokre ubrania wyjmiemy już po zakończeniu cyklu prania. Ta właściwość ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy mamy małe mieszkanie, ponieważ ogranicza ilość wilgoci jaka unosi się ze schnących na suszarce ubrań. Niestety im więcej obrotów, tym również wyższa cena urządzenia;

zużycie wody: ten wskaźnik bezpośrednio przekłada się na to, jakie rachunki przyjdzie nam płacić za użycie wody. W zależności od klasy pralka na jeden cykl może zużywać od 30, do nawet 80 litrów wody. Różnica jest więc ogromna i zdecydowanie bardziej opłaca się zapłacić raz wyższą cenę za dobrej klasy egzemplarz, niż później być zmuszonym dopłacać za zużycie wody;

klasa energetyczna: poza wodą pralka zużywa także prąd, co przekłada się na koszt prania. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej energii urządzenie wykorzysta na każdy cykl. W zależności od klasy pralka może zużyć średnio między 0,85 a 1,1 kWh energii elektrycznej, co może w skali jednego prania nie wydaje się być dużą różnicą, ale w ujęciu miesięcznym czy rocznym już może robić wrażenie.

 

Silnik inwerterowy. Jaki ma wpływ na pracę pralki?

Obecnie w pralkach montuje się dwa rodzaje silników: szczotkowy i bezszczotkowy, nazywany również inwerterowym. Wybierając egzemplarz dla siebie lepszym pomysłem będzie zakup urządzenia z silnikiem inwerterowym, ponieważ jest on trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia. Jest to także rozwiązanie zdecydowanie cichsze, ponieważ silnik bezszczotkowy nie pracuje tak głośno, jak szczotkowy. Takie rozwiązanie wprawdzie będzie trochę droższe, jednak nie aż tyle, by robiło to znaczącą różnicę.

 

Programy prania dostępne w pralkach - jakie powinna mieć dobra pralka?

Standardem w pralkach jest to, że posiadają wiele różnych programów do różnych tkanin. Wiele materiałów wymaga w końcu odpowiedniej temperatury czy czasu prania, ponieważ inaczej może ulec uszkodzeniu. Najbardziej uniwersalnym podejściem będzie wybranie pralki o jednym lub dwóch programach podstawowych (standardowy i szybki) oraz kilku takich, które pozwolą nam bezpiecznie uprać co delikatniejsze elementy garderoby.