Wybierz potrzebne narzędzia ogrodnicze

Wybierając się na zakupy narzędzi ogrodniczych musisz wiedzieć, czego szukasz. W każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz bowiem mnóstwo przeróżnych sprzętów, których przeznaczenie może Ci być trudno odgadnąć, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem. Zanim pójdziesz na zakupy powinieneś zatem zastanowić się, jaki zestaw narzędzi Ci się przyda do tego, co masz lub planujesz mieć w przydomowym ogrodzie.

Zwykle w podstawowym zestawie narzędzi ogrodniczych znajdzie się kosiarka oraz narzędzia ogrodowe ręczne. Musisz mieć szpadel lub łopatę, z pomocą których wykopiesz dołki pod rośliny ozdobne i przekopiesz rabaty kwiatowe i grządki pod warzywa. Dobrze byłoby mieć też sekator, do przycinania pędów drzew i krzewów oraz niewielką kopaczkę, z pomocą której łatwo spulchnisz ziemię i usuniesz rosnące chwasty. Bez wątpienia niezbędne będą również grabie, służące niemal przez cały rok do usuwania liści, trawy, uciętych gałęzi i innych prac porządkowych w ogrodzie.

Sprawdź materiał, z którego są wykonane

Po wybraniu narzędzi, których będziesz korzystać, czas na wybór konkretnych modeli. Na pewno nie będzie to zadanie łatwe, bo każde z opisanych narzędzi występuje co najmniej w kilku wersjach. Przyjrzyj się każdej z nich i zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. Istotna jest przede wszystkim jego waga i twardość, ale również podatność na uszkodzenia czy rdzę. Nie kupuj narzędzi najtańszych, bo to zwykle oznacza bardzo niską jakość i spowoduje, że nie wytrzymają one próby czasu. Lepiej postaw na znane i cenione firmy, które produkują narzędzia ogrodowe od wielu lat.

Zwróć uwagę na ergonomię użytkowania

Przyglądając się konkretnym narzędziom zwróć również uwagę na ergonomię użytkowania. Jeśli masz do wykopania jeden dołek pod nowy krzew w ogrodzie, to być może nie ma dla Ciebie znaczenia czy trzonek szpadla jest prosty czy ma ergonomiczny kształt. Jeśli jednak masz wykopać kilkanaście lub kilkadziesiąt dołków, bo sadzisz żywopłot, to bądź pewien, że korzystanie ze sprzętu o ergonomicznym kształcie znacznie ułatwi Ci pracę i spowoduje mniejsze obciążenie kręgosłupa.