W Mediolanie od 14 lutego do 30 marca 2013 otwarta będzie wystawa o wiele mówiącej nazwie „Wysublimowany tytoń”. Fornasetti zaprezentuje na niej akcesoria „politycznie niepoprawne”. W dobie walki z papierosami i ograniczania miejsc, gdzie możemy zapalić, akcesoria związane z papierosami również stają się passe. Nazwa wystawy „Sublime tobacco” jest niebanalna i nieprzypadkowa, pochodzi z wiersza Lorda Byrona „Wyspa”.

Fornasetti wybrał starannie akcesoria na wystawę, przekopał archiwa i dla zwiedzających wystawił kartony papierosów, pojemniki na tytoń, stół, zapalniczki i popielniczki. Kolekcja jest zaskakująca i przypomina kulturę palenia z minionej epoki, a zwłaszcza z lat 50. i 60. Wszystkie prezentowane przedmioty są istotnymi elementami z atelier Piero, choć on sam nie był palaczem.
Z całej gamy eksponatów prezentujemy serię popielniczek, którym Fornasetti poświęcił szczególną uwagę. Chociaż powszechnie wiadomo, że Piero nie palił, świat tytoniu był jedną z jego pasji, z przyjemnością uczestniczył w reklamie z papierosem w ustach.