Termos czy kubek termiczny?

Termos a kubek termiczny — co je różni? Pierwszy z nich ma większą pojemność. Średnio wynosi ona od 1 do 2 litrów. Do takiego termosu turystycznego z powodzeniem zmieści się rozgrzewający napój dla całej rodziny lub grupy przyjaciół. Jakie są jeszcze inne różnice między termosem i kubkiem termicznym? Termos jest wyposażony w praktyczny kubek pełniący jednocześnie funkcję nakrętki chroniącej przed przypadkowym rozlaniem się płynu. Tym, co wyróżnia termos do kawy jest również dłuższy czas utrzymywania temperatury napoju. W przypadku najwyższej jakości modeli mogą to być nawet 24 godziny. Termos czy kubek termiczny — co wybrać? Wszystko zależy od okoliczności i indywidualnych potrzeb. Termos na kawę to idealne rozwiązanie na nieco dłuższą wyprawę w większym gronie. Kubki termiczne znakomicie sprawdzają się natomiast w drodze do pracy czy podczas spaceru po parku.

Jak wybrać idealny termos?

Idealny termos górski na trekkingowe wypady za miasto - czyli jaki? Termosy tego typu wytwarzane są z różnych materiałów. Do wyboru mamy na przykład termos 500 ml z tworzywa sztucznego. Najczęściej składa się on z plastikowej obudowy oraz szklanego wkładu o dobrych właściwościach izolacyjnych. Takie produkty są tanie i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Bardzo ciekawie prezentują się termosy dla dzieci z motywami zwierzątek czy postaci z popularnych kreskówek. Druga propozycja to modele ze stali nierdzewnej. Ich główną zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Takie termosy nie wymagają szklanej wkładki, dzięki czemu są lekkie, a co za tym idzie — wygodne w przenoszeniu. Godne polecenia są w szczególności modele, których wewnętrzne ścianki zostały pokryte warstwą srebra o właściwościach antybakteryjnych. Dostępne na sklepowych półkach termosy mogą posiadać szereg elementów dodatkowych ułatwiających ich codzienne użytkowanie. Na uwagę zasługują na przykład te, na obudowie których znajduje się gumowa lub silikonowa warstwa antypoślizgowa. Taki termos można pewnie chwycić mokrą dłonią lub mając na sobie rękawiczki.

Co, jeśli nie termos? Kubek termiczny!

Dobrą alternatywą dla termosu może być kubek termiczny. Jak już zostało wspomniane, kubki tego typu mają nieco mniejszą pojemność. Najczęściej wynosi około 200-500 ml. Sprawia to, że kubki do kawy z łatwością zmieszczą się do każdego plecaka czy torebki. Wysokiej jakości termos z kubkiem powinien posiadać szczelną pokrywę, która będzie skutecznie chronić przed utratą ciepłą oraz rozlaniem napoju. Co więcej, powinna umożliwiać łatwe napicie się kawy czy herbaty. Kubki termiczne mogą być wyposażone w specjalny przycisk lub pokrywkę, którą przekręca się w daną stronę w celu odblokowania zaślepki. Do produkcji tego typu naczyń wykorzystuje się różne materiały. Dużą popularnością cieszą się stalowe kubki termiczne. Trudno się temu dziwić — na długo utrzymują one temperaturę napoju, są wytrzymałe i nie wydzielają szkodliwych związków pod wpływem temperatury. Godne polecenia są także szklane kubki termiczne. Ich główną zaletą jest to, że nadają się do używania w kuchence mikrofalowej i mycia w zmywarce.

Co wybrać — termos czy termiczny kubek? Najlepiej zaopatrzyć się w oba naczynia. Pierwsze z nich będzie się dobrze sprawdzało podczas dłuższych, weekendowych czy wakacyjnych wycieczek, drugie — na co dzień.

 

 

zdjęcie główne: stock.adobe.com
autor: leszekglasner
zdjęcia w tekście: tadar.pl