Na czym polega ładowanie urządzeń światłem słonecznym?

Oczywiście nie da się naładować urządzeń przez bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale można skorzystać z energii słonecznej, żeby wytworzyć prąd elektryczny w drodze zjawiska fotoelektrycznego. To ten sam mechanizm, który występuje w domowych panelach PV, choć w mobilnych wersjach same panele wykonane są w nieco innej technologii. W sprzedaży dostępne są dwa główne typy urządzeń: ładowarka solarna oraz powerbank solarny.

Ładowarki solarne

Najprostszymi – z zatem i najtańszymi – urządzeniami, które pozwalają wykorzystać światło słoneczne do generowania prądu ładowania na przykład do smartfona, są ładowarki mające wbudowane panele słoneczne. Nie mają one akumulatorów, więc energię słoneczną mogą jedynie bezpośrednio przekształcić w elektryczną i przekazać dalej. Można je wykorzystać na przykład do ładowania smartfona na wycieczce lub na kempingu.

Powerbank solarny

W przeciwieństwie do ładowarki solarnej powerbank korzysta z wbudowanego akumulatora, który zwykle może być też ładowany ze złącza USB, co jest o tyle wygodne, że prądu wytworzonego w słoneczny dzień nie trzeba od razu wykorzystać, tylko zmagazynować energię elektryczną na później. Fakt – są to zwykle urządzenia o niewielkich panelach, więc nawet w pełnym słońcu proces ładowania ich akumulatorów jest mocno wydłużony, ale przecież nic nie kosztuje, więc dlaczego by go nie wykorzystać?

Dlaczego warto ładować urządzenia światłem słonecznym?

Ładowanie światłem słonecznym ma kilka ważnych zalet.

 

  • To metoda zupełnie darmowa. Po zakupie panelu lub powerbanku już nic się nie płaci. Ładowarka solarna, nawet gdyby działała wolno, to może działać długo, pozwalając choć odrobinę zaoszczędzić na ładowaniu przez gniazda USB z ładowarek sieciowych.
  • Powerbanki i ładowarki solarne są mobilne, co oznacza, że można ich używać również tam, gdzie nie ma się dostępu do sieci. Dziś w ofercie niektórych producentów są nawet dość duże mobilne panele, które są w stanie zapewnić wyraźne doładowanie w przyczepie kempingowej, więc tym bardziej poradzą sobie na przykład z naładowaniem laptopa czy smartfona.
  • Ładowanie energią słoneczną pozwala zwolnić gniazda sieciowe. Jeśli chcesz naładować duży powerbank, który chwilowo nie będzie potrzebny, ale też smartfon, z którego cały czas korzystasz, to powerbank może się ładować choćby i tydzień, leżąc na parapecie obok ładowarki solarnej. W tym czasie smartfon można podłączyć do ładowarki, gdzie napięcie wyjściowe pozwoli szybciej uzupełnić jego akumulator.
  • W starszych modelach ładowarek solarnych użytkownicy zgłaszali problemy z dobraniem odpowiedniej mocy. Dziś baterie słoneczne i elementy kontrolne instalowane w ładowarkach zupełnie wyeliminowały te problemy. Choć tempo generowania energii słonecznej będzie zależało na przykład od kąta padania promieni słonecznych, to prąd ładowania będzie zawsze utrzymany na bezpiecznym dla urządzeń poziomie.
  • Ładowarka solarna jest eko (zakładamy, że kiedy się uszkodzi, oddasz ją do utylizacji, bo w przeciwnym razie nie będzie eko). Ładowanie urządzeń z pomocą światła słonecznego nie wymaga spalania paliw, wycinania lasów, kopania węgla, ani kupowania gazu wiadomo skąd. Po prostu wystarczy wyjść na słońce.

 

Owszem, ładowarki słoneczne mają swoje ograniczenia, na czele z dość niskim prądem ładowania. Nie musisz ich jednak wykorzystywać jako głównego źródła zasilania – znakomicie sprawdzą się jako dodatkowe mini-generatory do ładowania powerbanków. Będą też pomocne w czasie dłuższych wycieczek, gdzie nawet powolne ładowanie będzie znacznie lepsze niż brak prądu. Warto więc zastanowić się, czy nie dobrze by było zaopatrzyć się w jakiś mały panel słoneczny do ładowania smartfona albo laptopa.