Pentax uczcił swoje 60-lecie modelem Asahi Pentax LX Gold SLR, którego obudowa z pominięciem fragmentów ze skóry krokodyla/aligatora, pokryta jest 24 karatowym złotem.

Jest to specjalna edycja korpusu upamiętniająca dziesięciomilionową lustrzankę jednoobiektywową Pentaxa. Wykonano tylko trzysta egzemplarzy w tej serii. Każdy korpus był sprzedawany w zestawie z obiektywem SMC Pentax f/1.2 50mm Gold (również pokrytym złotem).

Historyczny Pentax LX jest do dnia dzisiejszego jedną z najbardziej uznanych konstrukcji wśród aparatów fotograficznych. Poza solidną budową, aparat jest dobrze zabezpieczony przed szkodliwym wpływem wilgoci czy pyłu - przyciski, pokrętła i pozostałe ruchome części są specjalnie uszczelnione. Ze względu na użycie unikatowego systemu pomiaru światła odbitego od filmu (OTF - off the film metering), pomiar może być dokonany w czasie ekspozycji, co zapewnia najdokładniejsze naświetlenie materiału światłoczułego. Aparat posiada wizjer zbudowany w oparciu o pryzmat pentagonalny, czułość filmu ustawiana jest ręcznie, aparat nie posiada także wbudowanej lampy błyskowej. W przycisku umieszczono gwint wyzwalający migawkę i pozwalający na użycie "standardowego" mechanicznego wężyka. Urządzenie zasilane jest z dwóch 1,5 voltowych baterii srebrowych lub alkalicznych.