Jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych?

Dostępne na rynku zabawki edukacyjne mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Najważniejsze jest jednak, aby dobrać produkt do wieku dziecka. Istotne jest też określenie umiejętności, jaką ma rozwijać. Wśród wielu zabawek można wyróżnić kilka, które cieszą się największą popularnością.

Maty edukacyjne – wyposażone są w grzechotki i inne małe zabaweczki, które wspierają zarówno fizyczny, jak i psychiczny rozwój malucha.

Stoliki edukacyjne – zapewnia połączenie zabawy i nauki dźwięków, literek lub odgłosów zwierząt.

Układanki i klocki – uczą koordynacji ruchowej, myślenia przestrzennego i pobudzają kreatywność.

Zestawy odkrywców – zachęcają do poznawania natury i umożliwiają bezpieczną obserwację świata.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kategorii produktów, jaką są zabawki sensoryczne. Są to gadżety, które pobudzają różne zmysły – wzrok, dotyk, słuch, a nawet węch i smak.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę edukacyjną?

Przed udaniem się na zakupy warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Duże znaczenie ma wybór sprawdzonej i zaufanej marki. Renomowany dystrybutor to gwarancja bezpieczeństwa i dobrej zabawy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii klientów w Internecie. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na atesty unijne. Wtedy można mieć pewność co do wysokiej jakości produktu.

Zabawka musi być wykonana z miękkich, bezpiecznych dla dziecka materiałów. Należy też sprawdzić wszystkie funkcje edukacyjne. Mogą one się okazać za proste, zbyt skomplikowane lub po prostu niedostosowane do wieku malucha.

Jak dopasować zabawkę edukacyjną do wieku dziecka?

Rodzice nie zawsze są w stanie określić, jaka zabawka edukacyjna jest idealnie dopasowana do stopnia rozwoju dziecka. Istnieje jednak kilka sprawdzonych propozycji. W przypadku niemowlaka dobrym wyborem będzie mata z różnymi grzechotkami. Z kolei roczny maluszek będzie bardziej zainteresowany stolikiem edukacyjnym. W tym wieku można też powoli wprowadzać proste układanki i książeczki.

Dwulatkowi i trzylatkowi można już spokojnie podarować zabawki interaktywne i klocki. Starsze dzieci będą już wymagały nieco bardziej skomplikowanych gier. Uniwersalnym pomysłem są dostosowane do wieku zabawki sensoryczne i książeczki edukacyjne. Kupując prezent dla malucha, warto wziąć pod uwagę jego zainteresowania. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego nie powinno być problemu z dobraniem odpowiedniego produktu.

Czy warto kupować zabawki edukacyjne?

Zabawki edukacyjne są nieocenioną pomocą w rozwoju dziecka. Dlatego każdy rodzic powinien rozważyć zakup takich gadżetów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maluch nie potrzebuje zbyt wielu stymulacji w ciągu dnia. Dlatego nie można zapominać o przytulankach i innych zabawkach, które pomogą w zasypianiu i wyciszeniu. Najlepiej na bieżąco kontrolować potrzeby malucha i wybierać brakujące oraz niezbędne produkty.