Akumulator samochodowy wymaga częstej eksploatacji

Intuicyjnie zakładamy zwykle, że im rzadziej jest coś eksploatowane, tym mniej się zużywa. W przypadku akumulatora jest jednak odwrotnie. Nieużywana bateria ulega stopniowemu rozładowywaniu. Efektem tego jest brak energii umożliwiającej zapalenie silnika. Im częściej i dalej się jeździ, tym lepiej działa akumulator samochodowy. Wynika to z tego, że jest on ładowany tylko w czasie jazdy. Za ładowanie tego elementu odpowiada natomiast alternator. Uruchamia się on już przy krótkich trasach, jednak podczas jazdy przez 5-10 km nie zdąży dostarczyć baterii zbyt wiele energii. O wiele więcej zostanie jej zużytej do zapalenia silnika i podtrzymania pracy całego wyposażenia elektronicznego samochodu. Innymi słowy, krótkie trasy przyczyniają się do jeszcze szybszego rozładowania akumulatora.

Wybierz właściwy akumulator

Warto mieć na uwadze, że akumulatory są bardzo różne. Podstawowym parametrem odróżniającym baterie jest pojemność. Im większa pojemność, tym dłużej akumulator powinien działać sprawnie. Ponadto większa pojemność oznacza, że o wiele trudniej doprowadzić do szybkiego rozładowania baterii. Dotyczy to jednak głównie sytuacji, w której samochód jest przez większość czasu nieużywany. W przypadku często eksploatowanego pojazdu czas, po którym bateria się wyładuje, zależy od stosunku jej pojemności do wymagań danego samochodu. Im mocniejszy silnik, większy i cięższy pojazd, oraz im więcej elektroniki w samochodzie, tym mocniej obciążony jest akumulator. Baterie najlepiej dobierać według wskazań producenta pojazdu. Przede wszystkim pojemność powinna być dostosowana do wymagań samochodu, podobnie jak prąd rozruchowy i wszelkie inne parametry.

Wybierając jakościowy akumulator samochodowy

Chcąc znaleźć dobrej jakości baterię, należy szukać w renomowanych sklepach, posiadających części samochodowe od sprawdzonych producentów. Jednym z takich podmiotów, oferujących niejeden jakościowy akumulator samochodowy, jest sklep internetowy Ucando.pl. W asortymencie można znaleźć liczne baterie z systemami zapobiegającymi przedwczesnemu wyładowaniu. Zasadniczo ofertę stanowią jedynie produkty marek, których jakość została już wielokrotnie potwierdzona.