Jak dobrać buty do biegania?

Najpierw musimy określić nasz typ stopy. Następnie zwróćmy uwagę, jaka jest nasza waga, ponieważ ciężar ciała jest ważnym parametrem przy zakupie butów, ze względu na to, że należy dobrać do niego odpowiedni poziom amortyzacji. Aby odciążyć nasze stawy i kręgosłup, im nasza waga jest wyższa, tym amortyzacja powinna być większa. Kolejnym parametrem jest to, czy odbijamy się z pięty, czy ze śródstopia. Jeżeli biegamy z pięty, musimy wybrać buty z większą amortyzacją z tyłu, a jeśli ze śródstopia — z większą amortyzacją z przodu. Zastanówmy się również, jaka jest nasza intensywność wysiłku. Jeżeli jesteśmy dopiero początkującymi biegaczami, to będzie dla nas dystans, jaki pokonujemy. Szeroki wybór damskich butów do biegania znajdziemy u polskich marek 4f kod rabatowy pozwoli nam zaoszczędzić na zakupach.

Rodzaj podłoża, po jakim zamierzamy biegać

Musimy określić sobie, po jakiej powierzchni chcemy biegać. Czy będzie to asfalt, żwir czy ścieżki leśne. Jeżeli zamierzamy biegać na twardych powierzchniach takich jak: asfalt, beton, czy chodnik — musimy wybrać buty, które będą miały większą amortyzację i stabilizację naszej stopy. Jeżeli natomiast najczęściej biegamy po stosunkowo miękkim podłożu, w takim jak ścieżki górskie, leśne itp. zaopatrzmy się w buty, które będą miały mocno wyprofilowaną podeszwę, dzięki czemu zapewnią nam one lepszą przyczepność podczas nierówności trasy lub jej różnemu nachyleniu. Można powiedzieć, że nasza waga połączona z intensywnością wysiłku i terenem, po jakim biegamy, będzie nam podpowiadała, jaka będzie szybkość zużycia amortyzacji w naszych butach.

Wygląd, rozmiar i dopasowanie butów

Ostatnim elementem jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru buta — powinien być taki, by nasz największy palec miał swobodę ruchu. Buty powinniśmy mierzyć po południu i w skarpetkach. Sprawdźmy, czy buty nas nie ocierają i czy są dla nas komfortowe w noszeniu — jeżeli już podczas przymiarki coś nam w nich nie pasuje, nie liczmy na to, że się rozchodzą — wybierzmy inny model. Damskie buty do biegania powinny podobać nam się również wizualnie — w zależności od naszych wymagań możemy wybrać klasyczne czarne, szare czy białe buty, ale jeżeli kochamy róż — w szerokiej ofercie znajdziemy również wiele modeli w tym odcieniu z rabatem na https://gazetka-24.pl/kody-rabatowe.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://gazetka-24.pl/.