Samo to, że założymy garnitur, nie jest jeszcze gwarantem, że będziemy się w nim świetnie prezentować. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu, jakimi zasadami powinniśmy się kierować.

1. Garnitur musi mieć dobry rozmiar

Pożyczanie od kogoś garnituru albo pośpieszne zakupy w sieciówkach mijają się z celem. Każdy ma nieco inną budowę ciała i sylwetkę. Dobrze będziemy wyglądać tylko w takim garniturze, który będzie skrojony na miarę. Luźna lub za ciasna marynarka, lub niedopasowane spodnie sprawiają, że stylizacja wygląda niechlujnie, a proporcje sylwetki są zaburzone.

2. Odpowiednia długość rękawów i nogawek

Czym inny jest rozmiar garnituru, a czym innym długość nogawki spodni i rękawów marynarki. Zbyt długie rękawy to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają mężczyźni. Najczęściej przyczyną tego jest błędne założenie, że rękaw powinien zakrywać całą koszulę i sięgać nadgarstka. Tymczasem prawidłowo ich koniec powinien być 1-2 cm nad nadgarstkiem.

Garnitur męski wymaga też odpowiedniej długości spodni. Absolutnie niedopuszczalne jest, by spodnie opadały na buty, tworząc tym samym nieestetyczny efekt harmonijki. Tak samo uważajmy, by nogawki nie były zbyt szerokie. Najbezpieczniejszym wyborem będą nogawki o szerokości 18 cm. Taki wariant sprawdzi się u większości mężczyzn.

3. Szerokość klap przy marynarce

Swego czasu chętnie sięgano po marynarki z wąskimi klapami, ale nie jest to najszczęśliwszy wariant. Po pierwsze nie wygląda to szczególnie elegancko. Po drugie sylwetka ma zaburzone proporcje. Najlepiej patrząc na klapy, kierować się swoją budową ciała, jednak najczęściej optymalną szerokością będzie ta w przedziale 8-10 cm.

4. Pamiętaj o koszuli

Nasz strój to nie tylko marynarka i spodnie, ale także koszula, dlatego jej również powinniśmy poświęcić sporo uwagi. Ważne, by wyłogi koszuli można było schować pod klapami marynarki. Nie dotyczy to jednak koszul typu kent i buton down. Mankiet koszuli zawsze powinien wystawać 1-2 cm spod marynarki, nie mniej nie więcej.

5. Znaczenie ma szerokość krawata

Do garnituru nosimy krawat. I tutaj też błędów pojawia się sporo – nie ten kolor, nie ta szerokość, nie ta długość. Podczas wyboru krawatu w pierwszej kolejności spójrzmy na jego wzór, by dobrze komponował się z marynarką. Następnie przyjrzyjmy się jego szerokości, która ma pasować do tego, jakie są klapy marynarki. Zatem z reguły jego szerokość ma mieć około 8 cm. Krawat powinien kończyć się tam, gdzie zaczyna się pasek. Nie może być krótszy ani dłuższy.

6. Poszetka

Zawsze jeśli w marynarce jest miejsce na poszetkę, to ta powinna się w niej znaleźć. A już, szczególnie kiedy szykujemy się na wyjątkowo oficjalne i ważne wydarzenie. Nie może być z tej samej tkaniny, co krawat i 1-2 cm musi wystawać z brustaszy.

7. To, co jest ze skóry, powinno mieć tę samą barwę

Skórzany pasek zegarka, pasek do spodni, czy buty, muszą ze sobą dobrze pasować. Najlepiej, by wszystkie te elementy miały taki sam kolor.