Tuning - czy zawsze oznacza to samo?

Większości osób tuning kojarzy się z pewnymi działaniami, które niekoniecznie mają na celu faktyczną poprawę parametrów silnika, a bardziej wpływają na to, jak wizualnie prezentuje się samochód. Ma zyskać bardziej sportowy, agresywniejszy i dynamiczniejszy wygląd, co łatwo osiągnąć, montując spojlery, zakładając niskoprofilowe opony, czy umieszczając chromowane nakładki na końcówkę wydechu. Taki tuning jest raczej dość kiczowaty, choć nie brakuje wielbicieli tego rodzaju “podrasowania” samochodu.

To jedynie niewinne zmiany, bo nie wpływają na osiągi samochodu. Takie zaś, jeśli są wykonane przez osoby niemające odpowiedniej wiedzy eksperckiej, mogą być bardzo niebezpieczne. Ingerowanie w zawieszenie czy układ hamulcowy to ryzyko, że w czasie jazdy dojdzie do nieoczekiwanego zdarzenia. To zbyt ważne mechanizmy, aby samodzielnie - bez kwalifikacji i doświadczenia - je zmieniać. Jeśli jednak chcemy sprawić, żeby nasz pojazd zyskał nowej mocy, możemy to zrobić za sprawą chiptuningu.

Chiptuning - co to takiego?

Chiptuning to elektroniczne zwiększenie mocy silnika samochodu. Prawidłowo wykonany nie tylko zapewnia większą radość z jazdy, gdyż auto jest dynamiczniejsze, ale też podnosi bezpieczeństwo na drodze. Wiąże się również z korzyściami ekonomicznymi - mniejszym zużyciem paliwa. Wszystko to dlatego, że chiptuning wykorzystuje drzemiące w silniku, pozostawione przez producenta, rezerwy. Jeśli więc myślimy, że wiemy już dokładnie, na co stać nasze auto, po wykonaniu chiptuningu możemy się pozytywnie zaskoczyć.

Dobrze wykonany zabieg zwiększa parametry jednostki napędowej przy jednoczesnym mniejszym zużyciu paliwa. Wpływa to korzystnie na polepszenie komfortu podróżowania. Inne zalety to możliwość odblokowania prędkości maksymalnej i zmiany sposobu pracy automatycznej skrzyni biegów. Co równie ważne, chiptuning to proces odwracalny.

Jak przeprowadzić chiptuning?

Chiptuning to - mówiąc najprościej - modyfikacja oprogramowania, która odpowiada za sterowanie silnikiem. Znajduje się ona w komputerze silnika (ECU). Najczęściej zajmuje się tym specjalista, wiedzący jak dokonać zmian w zewnętrznej pamięci programu. Może robić to poprzez wgranie programu bezpośrednio do sterownika, w czym pośredniczy gniazdo diagnostyczne lub wylutować, a następnie przeprogramować pamięć eprom. To, z jakiej metody warto skorzystać, zależy od kilku czynników, między innymi wieku samochodu, czy technologii, jakich użyto w samochodzie.

Pamiętajmy też, że przeprowadzenie chiptuningu nie zapewnia tego samego poziomu wydajności dla każdego silnika. Zawsze wygląda to trochę inaczej, lecz zasada jest taka, że efektywność zwiększa się bardziej w przypadku silników z turbinami (aż o 25%) i mniej w silnikach wolnossących (10%).

Chiptuning - czy można go wykonać samodzielnie?

Teoretycznie tak, lecz najlepiej pozostawić to zadanie specjalistom, którzy mają duże doświadczenie w tym obszarze. Doświadczony mechanik potrafi podejść do każdego samochodu w sposób indywidualny, zdając sobie sprawę z jego specyfiki i dobierając na tej podstawie odpowiednie środki. Wie, w jakim stopniu może dokonać modyfikacji, a gdzie lepiej w ogóle tego nie robić, bo zmiany w ustawieniach fabrycznych nie skończą się niczym dobrym. Jeśli jednak chcemy spróbować, bo czujemy się na siłach, mamy dużą wiedzę i znamy dobrze swój samochód, powinniśmy pamiętać o najważniejsze kwestii - wybrać bezpieczny, sprawdzony chip, który z jednej strony zwiększy osiągi silnika, a z drugiej nie przełoży się to negatywnie na jego jakość.

Najłatwiej znaleźć go na Allegro, gdzie dostępna jest największa oferta tego rodzaju (i nie tylko oczywiście) produktów. Zawsze też, gdy urządzenie nie spełni naszych oczekiwań, możemy je zwrócić. To samo powiemy o gwarancji, która jest zapewniona, więc nigdy nie kupujemy przysłowiowego kota w worku.

Chiptuning silnika można zastosować praktycznie w każdym samochodzie, ale nie zawsze - o czym wspomnieliśmy wcześniej - to dobry pomysł. Tym bardziej trzeba to przemyśleć, jak samodzielnie zamierzamy wykonać to zadanie. A jak już, najważniejsze to wybrać odpowiedni chip.