Upewnij się, że rozumiesz, co podpisujesz i przeczytaj wszystkie podpunkty, łącznie z tym co jest napisane drobnym drukiem. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub mylące, poproś pracownika firmy o wyjaśnienie tych klauzul, które budzą Twoje wątpliwości. Dzięki temu unikniesz zawarcia umowy na nieuczciwych warunkach, będziesz w pełni świadomy obowiązujących zasad. Poznasz również sposób postępowania w sytuacji wypadku lub uszkodzenia pojazdu.
Zwróć uwagę na zakres pakietu ubezpieczeniowego, którym objęty jest pojazd. Wynajem krótkoterminowy samochodu rządzi się swoimi prawami - zdarza się, że niektóre części pojazdu nie są objęte polisą. Może być również tak, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód na osobie i zniszczenia rzeczy osobistych znajdujących się wewnątrz samochodu. Wiele firm oferuje możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za dodatkową opłatą - czasami warto to rozważyć. Upewnij się, że wiesz jak postępować w przypadku kradzieży samochodu, awarii lub kolizji, oraz w jaki sposób ustalana jest odpowiedzialność w takich sytuacjach. To pozwoli Ci uniknąć dodatkowego stresu.
Niezależnie od tego, czy chcesz wynająć auto na kilka dni, czy interesuje Cię wynajem długoterminowy samochodu, przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdź pojazd. Spójrz na opony, hamulce i światła; upewnij się, że wszystko jest w dobrym stanie. Sprawdź również, czy nie ma wgnieceń lub zadrapań na masce, dachu i bokach samochodu. Zwróć również uwagę na ewentualne wycieki płynów spod samochodu. Dobrym zwyczajem jest obfotografowanie pojazdu przy odbiorze, by mieć potwierdzenie stanu, w jakim został nam przekazany.
Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej oferty wynajmu samochodu jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Większość wypożyczalni oferuje zniżki, jeśli dokonasz rezerwacji z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Niektóre wypożyczalnie oferują również dodatkowe benefity przy rezerwacji online. Wynajem średnioterminowy samochodu zaplanowany z wyprzedzeniem, da Ci więcej opcji do wyboru.
Na koniec wynajmu, zwróć samochód punktualnie. Wiele wypożyczalni pobiera dodatkowe opłaty za opóźnione zwroty lub automatycznie przedłuża umowę najmu o kolejny okres rozliczeniowy, co będzie się wiązać z niepotrzebnymi kosztami. Samochód powinien być czysty i w dobry stanie. Wyrzuć ewentualne śmieci, a jeśli podróżujesz ze zwierzętami, od początku zadbaj o to, by chronić tapicerkę przed zabrudzeniami. Przed dokonaniem zwrotu zatankuj benzynę - zazwyczaj praktykuje się zasadę, że wypożyczany pojazd odbiera się i zwraca z pełnym bakiem. To ułatwia rozliczanie kosztów paliwa.
Podsumowując, wynajem samochodu to wygodny i bezpieczny sposób na podróżowanie. Będąc odpowiednio przygotowanym, unikniesz potencjalnych komplikacji. Wiedząc na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy, o co pytać i o co dbać podczas użytkowania wynajętego pojazdu masz pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i w pozytywnej atmosferze.